Кина и Русија: Не нападати Сирију
Кина и Русија поновиле су став да су против употребе силе за рјешење кризе у Сирији, гдје је у ескалацији насиља погинуло више хиљада цивила који су против владавине режима предсједника Башара ал Асада. Арапске и западне државе су од Савјета безбједности УН затражиле да брзо реагује по питању усвајања резолуције у којој се Асад […]
Кина и Русија поновиле су став да су против употребе силе за рјешење кризе у Сирији, гдје је у ескалацији насиља погинуло више хиљада цивила који су против владавине режима предсједника Башара ал Асада.
Арапске и западне државе су од Савјета безбједности УН затражиле да брзо реагује по питању усвајања резолуције у којој се Асад позива да оде са власти.
САД су снажно подржале позив Арапске лиге и Катара за "брзу и одлучну акцију".
"Кина се чврсто противи употреби силе за рјешење сиријског проблема и против је присилне промјене режима у Сирији, јер се тиме крши Повеља УН и основне норме међународних односа", рекао је кинески амбасадор у УН Ли Баодонг у обраћању Савјету безбједности УН.
Нису саопштени други детаљи.
Кина је уз Русију против иницијативе Запада за усвајање резолуције у Савјету безбједности УН у којој се осуђује десетомјесечно обрачунавање са антивладиним демонстрантима у Сирији.
Шеф руске дипломатије Сергеј Лавров рекао је да Москва не подржава ниједан поступак који би био наметнут Сирији и да ће избјегавати стајање на одређену страну у интерном сукобу.
Лавров је нагласио да је међународна заједница, нажалост "стала на одређену страну" у Либији и Москва неће дозволити да Савјет безбједности УН поново да овлаштење за нешто слично што се десило у Либији.
Он је додао да Москва снажно осуђује употребу силе сиријских владиних снага против цивила, али да "активности наоружаних екстремистичких група, које нападају положаје владе, администрацију у разним провинцијама, полицијске станице и тероришу народ".
Кина и Русија сприjечиле су Савјет безбједности да одобри било какву врсту војне интервенције у Сирији и уложиле вето на резолуцију против Асадове владе.
Генерални секретар Арапске лиге Набил Елараби позвао је Савјет безбједност УН да предузме "брзу и одлучну акцију" и одобри резолуцију. Премијер Катара шеик Хамад бин Џасим ал Тани упозорио је да је Сирија "функционална машина за убијање."
Сиријски амбасадор у УН Башар Џафари одбацио је сугестију да је влада одговорна за кризу и оптужио је западне силе да сањају о "повратку колонијализма и хегемоније" на Блиском истоку.