КЦ Бања Лука: Пацијената има, а цитостатика и има и нема

Љекари Клинике за хематологију Клиничког центра Бања Лука, данима враћају тешко болесне пацијенте са разним облицима тумора и карцинома њиховим кућама, јер у болници од понедељка нема цитостатика неопходних за хемотерапију. Ово тврде пацијенти ове клинике и чланови њихових породица који их прате на лијечењу. Они су од почетка седмице у паничном страху за голе […]

четвртак, јануар 24, 2013 / 11:00

Љекари Клинике за хематологију Клиничког центра Бања Лука, данима враћају тешко болесне пацијенте са разним облицима тумора и карцинома њиховим кућама, јер у болници од понедељка нема цитостатика неопходних за хемотерапију.

Ово тврде пацијенти ове клинике и чланови њихових породица који их прате на лијечењу. Они су од почетка седмице у паничном страху за голе животе, јер не знају да ли ће и када добити терапију од које им буквално зависи преживљавање.

Према ријечима Бањолучанина Љубише Б. чији се тешко болесни отац лијечи у овој Клиници од тешког облика карцинома желуца, три дана су безуспјешно одлазили у болницу у нади да су преко потребни лијекови стигли.

– Особље клинике нам је рекло да доведемо оца за двије седмице, односно за 14 дана, јер ће тек тада, и то можда, бити лијекова. Када сам их питао шта да радим ако их ни тада не буде, рекли су ми да ће онда мог оца пребацити на Клинику за онкологију. Али, шта ће он на онкологији ако нема цитостатика у болници? Да их има тамо, било би их и на хематологији. Чему шетање болесног човјека по одјелима? Није он прехлађен па да му треба аспирин. Не може он чекати да се тијело само избори са болешћу, него има рак и не може да преживи без тих лијекова – каже он.

Љубиша Б. прича како је његов отац шездесетогодишњи ратни војни инвалид четврте категорије и борац прве категорије, који је до сада имао пет циклуса хемотерапије сваких 21 дан. Међутим, сада се не зна ни када ће лијекови стићи, и његов отац, као и остали пацијенти страхују како ће се то одразити на њихово лијечење од рака.

– Очајни смо! Плашимо се за животе наших најмилијих. Зар је мој отац то заслужио као борац и неко ко је крварио за ову земљу? Да нема лијекова који му буквално спасавају живот? Да се само слијеже раменима јер не знају када ће их бити? Не знам гдје бих прије, да га водим у неку другу болницу, кад нема цитостатика, или да тражим гдје ћу купити лијекове. Да су барем на вријеме рекли: "Људи, нема лијекова, сналазите се." Овако, пролази му термин за хемотерапију, а зна се да лијечење на овај начин захтјева правилне размаке у давању те терапије. Морам да се распитам гдје и како могу да наручим цитостатике, да их купим и носим у болницу како ми отац не би умро због њих – прича наш саговорник.

Друга пацијенткиња каже да ово није први случај недостатка лијекова у Клиници за хематологију и да то знају сви пацијенти који се овде дуже лијече.

– Било је тога и раније, па је велики број пацијената морао да се сам снађе за цитостатике. И ја сам морала да их наручујем и купим. Сада их опет нема, али на срећу, имам довољну резерву јер сам научила да се у њих не уздам. У суштини, свако ко овде заврши, у неком тренутку суочиће се са недостатком лијекова и одласком у потрагу за њима, ако има новца. Ако нема, мора да чека и да допусти да му се наруши динамика лијечења – прича још једна пацијенткиња са хематологије.

Више узрока несташице

У Служби за односе са јавношћу Клиничког центра кажу да уколико нестане лијекова, они одмах реагују, али да су сва питања снабдијевања лијековима регулисана њиховим уговором са Фондом здравственог осигурања РС. У овој служби су објаснили да узроци нестанка лијекова могу да значе неповољну финансијску ситуацију, али и застој у производњи, а да се проблеми могу превазићи тако што се, на примјер, одабере други произвођач.

– Иначе смо углавном редовно снабдијевани лијековима, али се у посљедњих мјесец дана дешавало да тај процес буде нарушен.

Повремених недостатака појединих цитостатика има, али се увијек може наћи рјешење тако да се прописани лијек замени другим. Такође је могуће одложити апликацију хемотерапије за седам до 10 дана, док лијек не стигне. Дакле, пацијент који се јавио са наведеним проблемом треба да са својим љекаром размотри могућности превазилажења тренутног проблема – рекли су у овој служби и објаснили да тачан број пацијената који користе цитостатике није могуће навести јер се он стално мијења.

Фонд ће рефундирати трошкове

У Фонду здравственог осигурања РС кажу да они набављају цитостатике путем јавних међународних тендера, али да се понекад догоди да дође до застоја у испоруци. Оно што нису објаснили јесте хоће ли са неажурним достављачем прекинути сарадњу и замијенити га неким који је у стању да достави лијекове, како би се спријечило да најтежи пацијенти буду опет суочени са несташицом цитостатика.

– Фонд је у контакту са испоручиоцима и очекујемо да ће проблем бити превазиђен у наредних неколико дана, односно у року који неће угрозити здравље пацијената. Трошкове лијечења обољелих од малигних болести Фонд финансира у потпуности, а у случају да се деси да неког лијека нема у болницама или апотекама, осигураницима који сами набаве лијек Фонд ће рефундирати трошкове – кажу у Фонду.



Оставите одговор