Камерон Шкотима: Боље вам је са нама, имате двије владе

Британски премијер Дејвид Камерон сматра да Шкотска треба да остане у саставу Уједињеног Краљевства, јер "имати двије владе које се брину једна о другој нуди најбоље од оба свијета". Британска Влада планира да објави анализу о улози Шкотске у Уједињеном Краљевству уочи референдума о независности наредне године. Камерон је у тексту који је објављен на […]

недеља, фебруар 10, 2013 / 09:09

Британски премијер Дејвид Камерон сматра да Шкотска треба да остане у саставу Уједињеног Краљевства, јер "имати двије владе које се брину једна о другој нуди најбоље од оба свијета".

Британска Влада планира да објави анализу о улози Шкотске у Уједињеном Краљевству уочи референдума о независности наредне године. Камерон је у тексту који је објављен на сајту Владе најавио да ће његова влада ставити све чињенице шкотске независности "на сто", пренио је Би-Би-Си.

"Влада је дужна да обавијести људе о чињеницама. Ми ћемо пружити стручну анализу да би објаснили позицију Шкотске унутар Уједињеног Краљевства и како се то може промијенити одвајањем", наводи Камерон.

Он је додао да се влада не боји да пред шкотски народ изнесе "суве" чињенице. "То не смије да буде скок у таму већ одлука донесена на свјетлу дана", наводи Камерон.

Према његовим ријечима, право питање је да ли Шкотска треба да тражи независност, да ли ће бити јача, безбједнија, богатија и поштенија унутар или ван Уједињеног Краљевства.

Он је подсјетио да Шкотска већ има своју владу и парламент у Единбургу са овлаштењима у области здравства и образовања. "Шкоти могу да доносе све те одлуке и више како би испунили специфичне захтјеве Шкотске", рекао је Камерон, додајући да они то могу да ураде, а да не изгубе све предности што су у саставу Уједињеног Краљевства.

Камерон је додао да они у будућности могу да имају апсолутно право одлучивања по питању привреде, међународног утицаја и националне безбједности, а да и даље буду у саставу Краљевства.

Исти дан када Влада у Лондону објави први документ анализе, шкотска радна група фискалне комисије, коју је формирао лидер Шкотске националне партије /СНП/ Алекс Салмонд прошлог марта, објавиће своје економске приједлоге за независну Шкотску.

Радна група саопштила је да њен документ неће одредити којим путем Шкотска треба да иде, већ ће да понуди опције реформе уколико Шкоти гласају за независност.

Они наводе да је ријеч о плану пута – од референдума наредне године до пуне државности почетком 2016. године.

"План транзиције" на 16 страна предвиђа да ће у случају одговора "да" на референдуму Шкотска постати независна у марту 2016, а први избори за независни парламент услиједиће у мају.



Оставите одговор