Када ће доћи краљеве војске

Деведесет и шест година је прошло од када је српска војска ушла у Бањалуку. 21. новембра обиљежава се Дан уласка Српске ослободилачке војске у Бањалуку. Уласком српске војске, Бањалука је, после више вијекова проведених под турском и аустро-угарском окупацијом, поново постала слободан град. Након пробоја Солунског фронта, 15. септембра, 24.000 српских добровољаца из БиХ учествовали […]

петак, новембар 21, 2014 / 11:43

Деведесет и шест година је прошло од када је српска војска ушла у Бањалуку.

21. новембра обиљежава се Дан уласка Српске ослободилачке војске у Бањалуку. Уласком српске војске, Бањалука је, после више вијекова проведених под турском и аустро-угарском окупацијом, поново постала слободан град.

Након пробоја Солунског фронта, 15. септембра, 24.000 српских добровољаца из БиХ учествовали су у ослобађању Србије, а потом и Босне и Херцеговине и свих територија које ће ући у састав новонастале државе Краљевине Југославије. У току новембра српска војска ослободила је највећи дио територије БиХ, а 21. новембра, на Аранђеловдан, ушла је и ослободила Бањалуку.

Прва прољетна пјесма (Иво Андрић)

Јутрос облаци небом иду, а ја слутим радости:

кад процвату брда страшним сјајем њихова оружја, кад посију пламене цвјетове по пољима, кад се зачује прва труба, кад се појаве први коњаници, уморни, прашни: и попрскани пјеном као у некој старој пјесми; о радости!

Кад ће доћи краљеве војске?

Жене ткају у тишини за њих дарове, њих спомињу добри људи у молитвама, о њима пјевају дјевојке за прозорима и за њих расте цвијеће у малим вртовима. Чека спремних стотину њежности.

Кад ће доћи краљеве војске?

Облаци небом плове као војска; ја слутим дане великих дјела.

Јутрос сам видио напупалу грану.
Кад ли ће доћи краљеве војске?


Из књиге Екс Понто, Немири, Лирика

Андрић је по повратку из Кракова, на почетку Првог свјетског рата, у Сплиту ухапшен и оптужен за злочин велеиздаје, према аустроугарском закону. Имало се у виду његово учешће у националистичком омладини, сарадња у часопису Вихор Владимира Черине и, посебно, Прва прољетна пјесма.



Оставите одговор