Извоз РС у САД пао за 159 милиона КМ

Република Српска је на лобирање у Сједињеним Америчким Државама потрошила десетине милиона долара у посљедњих десет година, да би у истом периоду, према званичним подацима, извоз РС у САД пао за чак 159 милиона марака, увоз порастао за 27,5 милиона КМ, а инвестиције су скоро занемарљиве и на примјер 2015. године износиле су само хиљаду КМ.

четвртак, фебруар 9, 2017 / 08:14

Република Српска је на лобирање у Сједињеним Америчким Државама потрошила десетине милиона долара у посљедњих десет година, да би у истом периоду, према званичним подацима, извоз РС у САД пао за чак 159 милиона марака, увоз порастао за 27,5 милиона КМ, а инвестиције су скоро занемарљиве и на примјер 2015. године износиле су само хиљаду КМ.

Економски резултати десетине милиона долара вриједног лобирања и рада 2013. године отвореног Представништва РС у САД, видљиви су кроз податке Завода за статистику РС према којима је у задњих десет година дошло до стрмоглавог пада извоза из РС у САД, док је увоз роба и услуга удуплан.

Тако је 2006. године извоз РС у САД износио 171,4 милиона КМ, да би се 2009. стрмоглавио на свега 11,5 милиона КМ. Од тада и није било значајнијих промјена, а на крају 2015. године извоз је износио 12,5 милиона КМ.

Истовремено, увоз из САД је 2006. године износио 19,7 милиона КМ, да би на крају 2015. достигао 47,2 милиона марака.

Ништа боља ситуација није ни са инвестицијама. Стране инвестиције у РС годинама уназад су у паду, а у 2015. из САД-а је у РС стигло свега 1.000 КМ.

Из те земље у РС је од 2007. до 2015. године стигло 10,3 милиона КМ инвестиција.

Мјесечно за лобирање 167 хиљада долара

Медији су протеклих дана пренијели информацију да је РС за лобирање у Америци потрошила 30 милиона долара, а према подацима портала Истиномјер скоро три четвртине новца исплаћеног за лобирање у САД отишло је компанији “Пицард Кентз & Роwе”.

Ова фирма је први пут је ангажована 2009. године, а за своје услуге “консултација и савјетовања” до краја 2015. године инкасирала је 11,11 милиона долара.

У Уговору који су Жељка Цвијановић и Едвард Б. Роу потписали 2011. године, наведено је да ће фирма, у сарадњи са службеним представницима РС, радити на осмишљавању “правних и дипломатских стратегија заступања права Републике Српске у вези са активностима Канцеларије Високог Представника у БиХ и правним статусом Брчко Дистрикта”, те да ће Влади РС, на захтјев, повремено пружати “опште савјете и заступање у међународним правним и политичким питањима”. Влада РС се обавезала да ће за ове активности фирми исплаћивати 167.000 долара мјесечно.

Влада Републике Срспке сваке године из буџета издваја милионе марака за рад представништава РС у свијету, али су ефекти њиховог рада веома упитни.

Опозиција у Народној скупштини РС јуче је изнијела оштре замјреке на рад Представништва РС у Вашингтону истичући да су милиони марака потрошени за лобирање у САД-у, а да као резултат тог лобирања РС има предсједника на црној листи САД-а.

„Улагања из Србије представлјају готово половину укупних улагања (50,07%), гдје доминира инвестиција у телекомуникације. На другом мјесту су улагања из Русије (17,77%), гдје се као најважније, могу поменути инвестиције у Рафинерију нафте Брод и Рафинерију улја Модрича. На трећем мјесту је Велика Британија (7,94%), гдје се као највећа улагања могу издвојити инвестиције у ЕФТ- Рудник и Термоелектрана Станари, на четвртом мјесту је Холандија (4,75%), сектор трговине, а на петом мјесту је Словенија (4,53%) са више инвестиционих пројеката (метална индустрија, банкарство и трговина“, наводи се у Стратегији подстицања страних улагања у РС од 2016. до 2020. године.



Оставите одговор