Изумрле језике ће реконструисати рачунарски софтвер

Научници тврде да су открили софтвер који је у стању да обнови такозване прото језике, из којих су се касније развили модерни језици којима се и данас говори. Осим асиријских рукописа, врло мало древних језика има писани траг, што их чини врло тешким за реконструкцију, а научници тврде да су направили софтвер који ће бити […]

среда, фебруар 13, 2013 / 10:01

Научници тврде да су открили софтвер који је у стању да обнови такозване прото језике, из којих су се касније развили модерни језици којима се и данас говори.

Осим асиријских рукописа, врло мало древних језика има писани траг, што их чини врло тешким за реконструкцију, а научници тврде да су направили софтвер који ће бити у стању да реконструише давно изумрле језике, којима данас нико не говори.

Како би истестирали програм, тим научника је користио 637 живих језика који се говоре у Азији и око Пацифика, затим су реконструисали језик од кога су они потекли и објавили га у Америчком Зборника Националне академије наука.

Тренутно реконструкцију древних језика спроводе лингвисти, а процес је врло спор и захтијева интензиван рад, пише ББЦ.

Ден Клајн професор на Универзитету Беркли из Калифорније каже да тренутно у свијету постоји на хиљаде језика који се садрже такође од хиљада ријечи и да је потребно заиста пуно времена како би се проуочиле све ставке.

"Биле би потребне стотине људских животних вијекова како би се ушло у све детаље око свих језика, имајући у виду разне промјене које су се десиле у времену и простору, а то је управо тренутак када у помоћ "ускачу рачунари" рекао је Клајн.

Током хиљада година мале промјене у томе како производимо звуке значиле су да су се рани језици развили у много различитих "потомака".

"Ове звучне промјене су скоро увијек правилне, са сличним ријечима које се мењају на слилчан начин, тако да су обрасци или правила по којима су се промјене дешавале сачуване и компјутер може да их пронађе", каже доктор Клајн.

"Ствар је у томе да се ови обрасци идентификују, убаце у иреверзибилни процес у компјутерском програму и прате развој ријечи и језика "уназад", додаје он.

Из базе података од 142.000 ријечи који су научници сакупили софтвер је био у стању да реконструише рани језик од ових модерних деривата језика. Научници вјерују да се тим језиком говорило прије око 7.000 година.

Они су затим упоредили резултате до којих је дошао компјутер са онима до којих су дошли лингвисти, и утврдили да се резултати о гласовима, "карактерима" и звуцима у 85% посто случајева поклапају.

Компјутерски метод је био вишеструки бржи, али су научници закључили да језички експерти ипак неће остати без посла, због тога што софтвер заиста може да обради велике количине података, али не носи исту дозу поузданости коју утврђују лингвисти.

Рачунарски систем који је направљен још увијек има мане, које доктор Клајн објашњава на следећи начин: "На примјер може произвести морфолошке промене ријечи или дуплирање речи као што је "мачка" (cat-kitty cat).

Такође, на дубљем нивоу систем не објашњава какао су се неке догодиле неке промјене, већ указује на то да су се оне вјероватно догодиле.

Сада када су научници успјели да реконструишу језике који сежу неколико хиљада година уназад у прошлост, још увијек је велико питање да ли су у стању да иду још даље и реконструишу први "прото језик" из кога су настали сви остали.



Оставите одговор