Истраживање и предрасуде: Боље џабе сједит, него радити за 500 марака

Већина младих у Српској располаже са око 250 КМ које им дају родитељи. Упркос томе, готово половина не би радила за плату од 500 КМ. То су резултати истраживања ставова младих у РС о запошљавању на узорку од 506 средњошколаца, студената и постдиполомаца старости од 16 до 30 година. Више од половине анктираних сматра да […]

понедељак, април 7, 2014 / 21:04

Већина младих у Српској располаже са око 250 КМ које им дају родитељи. Упркос томе, готово половина не би радила за плату од 500 КМ.

То су резултати истраживања ставова младих у РС о запошљавању на узорку од 506 средњошколаца, студената и постдиполомаца старости од 16 до 30 година. Више од половине анктираних сматра да су немогућности запошљавања и остамостаљења њихови највећи проблеми.

“Више од 78 одсто испитаника каже да је узрок високе стопе незапослености потцијењеност младих стручњака, а 59 одсто сматра да су послодавци неспремни да запошљавају кадар без радног искуства”, каже пројект асистент ЦЕРК-а Дарија Грујић.

Око 66 одсто младих кривца за високу стопу незапослености види у власти, док мање од десетине признаје да су виновници такве ситуације.

“Шокирали су нас подаци да чак 47 одсто не би пристало на плату од 500 КМ, а само 17 одсто спремно је да ради без хонорара током пробног периода”, каже Грујићева.

Излаз из такве ситуације већина види у напуштању земље, петини је наставк школовања алтернатива док се не запосле, док је само око 14 спремно да осмисли и покрене властити посао.

У већини удружење потврдили су да им се јавља све мањи број младих који желе да волонтирају и да раде за минималну накнаду.

У Агенцији за посредовање при запошљавању “Спектар” потврђују да млади не могу да дођу до првог посла јер послодавац тражи раднике са искуством.

Народ послушао Додика и почео брати јабуке (ВИДЕО)



Оставите одговор