Иновације и ефикасност: Србија на 46., БиХ на 72. мјесту

Србија је на 46. мјесту на листи од 141 земље по иновацијама – показао је извјештај о иновацијама међународне пословне школе ИНСЕАД и Свјетске организације за заштиту интелектуалне својине /WИПО/. Србија је по ефикасности иновација на седмом мјесту, али је по условима за иновације, који подразумијевају и образовање, пословно окружење и издвајања за истраживање и […]

понедељак, јул 23, 2012 / 12:14

Србија је на 46. мјесту на листи од 141 земље по иновацијама – показао је извјештај о иновацијама међународне пословне школе ИНСЕАД и Свјетске организације за заштиту интелектуалне својине /WИПО/.

Србија је по ефикасности иновација на седмом мјесту, али је по условима за иновације, који подразумијевају и образовање, пословно окружење и издвајања за истраживање и науку, на 65. мјесту.

Када је ријеч о знању, утицају знања на продуктивност, коришћењу нових технологија у организацији посла, Србија је на 36. мјесту – преноси сајт "Еурактив.рс".

Србија је за стање иновација добила укупно 40 бодова, што је сврстава изнад просјека за групу земаља са вишим средњим приходима, којој и сама припада, а чији је просјек 35,42 – наводи се у извјештају.

Из те категорије најбоља је Летонија, на 30. мјесту, а за њом слиједе Малезија /32./, Кина /34./, Литванија /38./, Бугарска /43./ и Црна Гора, која је непосредно испред Србије /45./, док су лошије рангиране Румунија /52./, Македонија /62./ и БиХ /72./, као и неке друге земље које нису из региона, као што су Мексико и Белорусија.

На бољој позицији су се нашле и двије земље бивше Југославије Словенија /26./ и Хрватска /42./, које спадају у категорију земаља са високим приходом по становнику.
Србија је на 86. мјесту према нивоу развијености пословања, што укључује и сарадњу различитих сектора друштва, попут универзитета и бизниса, удјела запослених на мјестима која изискују високу стручност, прилива директних страних инвестиција и програма усавршавања које пружају фирме запосленима.

Лоше 78. мјесто Србија заузима и по развијености тржишта, попут заштите инвеститора, конкуренције и могућности добијања кредита.

Србији оцјену највише поправља резултат у погледу знања и технологије, гдје је на 29. мјесту са оцјеном 40, што је резултат који је ближи земљама са високим приходима чија је просјечна оцјена 44.

У поређењу са прошлом годином Србија је у укупном индексу напредовала за девет мјеста, што је у највећој мјери резултат реалног напретка, али је утицај имала и промјена самог индекса.

Листа обухвата 141 привреду, које покривају 94,9 одсто свјетског становништва и 99,4 одсто свјетског бруто домаћег производа.



Оставите одговор