Хасић: БиХ пријети много јача рецесија од оне у ЕУ и САД

БиХ пријети двоструко јача рецесија од оне у земљама ЕУ и САД ако власти у наредном периоду не начине одређене искораке, упозорава економски аналитичар Спољнотрговинске коморе БиХ Дуљко Хасић. Према његовој оцјени, на глобалном нивоу није на сцени само "криза неповјерења инвеститора", већ је ријеч и о кризи самог система економије и његових поставки, тако […]

среда, август 17, 2011 / 16:47

БиХ пријети двоструко јача рецесија од оне у земљама ЕУ и САД ако власти у наредном периоду не начине одређене искораке, упозорава економски аналитичар Спољнотрговинске коморе БиХ Дуљко Хасић.

Према његовој оцјени, на глобалном нивоу није на сцени само "криза неповјерења инвеститора", већ је ријеч и о кризи самог система економије и његових поставки, тако да су се обистинила предвиђања да су кризе у 2008. и 2011. години попут оних 1929. и 1933. године, с тим да је тренутна криза "дужничка", а претходна "хипотекарна".

Хасић је у изјави Срни појаснио да БиХ нема сет мјера за рјешавање економских проблема од кризе 2008. године до сада, нити мјере економске политике на годишњем нивоу, стратешке правце и изграђен систем како ријешити кризу.

Овај економски аналитичар сматра да је неопходно што хитније усвојити закон о систему државне помоћии појашњава да је пад индустријске производње у ЕУ већ утицао на то да буде мање наруџби са тог тржишта које чини 55 одсто укупне спољнотрговинске размјене БиХ.

"Без стимулације произвођачима, односно извозницима, нема извоза из БиХ и ова криза ће се тако одразити да ће они у потпуности бити угушени", упозорава Хасић.

Он истиче да укупну ситуацију усложњава и извоз БиХ на Косово, односно мјере које је предузела косовска влада, чиме је БиХ лишена годишњег извоза од скоро 80 милиона евра.

Као један од излаза Хасић сматра да су неопходни резови у области администрације која више не може издржати постојећи систем финансирања, те подсјећа да је само у првих шест мјесеци ове године у БиХ без посла остало 45 000 људи, што је знатно повећање на већ 530 000 до 540 000 незапослених.

Он упозорава да актуелна криза власти значајно утиче на тренутну ситуацију, јер неусвајање буџета за 2011. годину отежава алоцирање средстава на јавни сектор, негативно се одражава на раст инвестиција, те замрзава сва средства која су одобриле међународне финансијске институције.

Хасић је напоменуо да су директне стране инвестиције од 63 милиона долара у прошлој години биле изузетно ниске, те да су лоше тенденције настављене и у провј половинии 2011. године.

Он истиче да су САД и ЕУ већ направили дубоке резове јавне потрошње у државним институцијама, али да их у наредних четири до пет година очекује енормни раст незапослености, поготово у јавној администрацији.

Хасић је нагласио да неповјерење инвеститора да улажу у будући развој и у економију показује и пад стопе раста БДП-а и у САД и у ЕУ, поготово у шест првих мјесеци 2011. године, наводећи да је неповјерење према владама држава ЕУ, као што су Грчка, Италија, Шпанија, Француска, формирано с разлогом.



Оставите одговор