Глува соба – да човјек полуди

Најдуже вријеме које је неко остао у мраку у "соби без еха" у Орфилд Лабораторији у Јужном Минеаполису јесте само 45 минута. Глува соба упија 99,99 одсто звука, и уједно држи Гинисов рекорд за најтише мјесто на планети. Међутим, дужи боравак у њој изазива халуцинације.

четвртак, април 5, 2012 / 05:13

Направљена је од блокова од фибергласа дебљине једног метра, ова соба има дупле зидове од челика и бетона дебљине 30 сантиметара.

Оснивач компаније и њен директор, Стивен Орфилд каже да се од људи тражи само једна ствар – да сједе у соби у мраку.

– До сада је једна особа успјела да издржи 45 минута. Када влада тишина, уши се навикну. Што је тиша соба, више ствари чујете. Чујете откуцаје сопственог срца, понекад плућа, чујете како вам ради стомак. У глувој соби ви постајете звук – каже Орфилд.

Он додаје да је ријеч о врло неугодном искуству и објашњава да је боравак у соби толико узнемиравајући да једноставно у њој не можете да ходате или стојите, већ морате да сједите.

– Кад ходате, оријентишете се према околним звуцима. У глувој соби, не примате никакве информације. Одузета вам је моћ перцепције и ваше чуло слуха је "изгубљено". Ако сте у соби пола сата, морате да сједите у столици.

Он лично може да борави унутра пола сата, упркос томе што му је уграђен вјештачки срчани залистак који у глувој соби постаје изузетно гласан.

Глуву Орфилдову собу користе многе компаније широм САД, укључујући Насу, која у њој врши тестирања астронаута који плутају у базену с водом, да би се видјело "колико времена је потребно прије него што почну да халуцинирају и да ли могу да раде у таквој атмосфери”.

Орфилд објашњава да је свемир попут џиновске глуве собе, тако да је кључно да у таквој ситуацији астронаути буду способни да остану прибрани.

Глуву собу, такође, користе многобројни произвођачи, који у њој тестирају колико су њихову уређаји гласни.

– Користи се за обично тестирање производа, за проучавање звука различитих извора – на примјер, срчаних залистака, звука дисплеја мобилног телефона, звука паљења свјетла на инструмент табли аутомобила – каже Орфилд, који ће заједно са својим тимом помоћи и компанији попут "Вирпула”, произвођача машина за прање судова и веша.

Произвођач моторцикала "харли дејвидсон” користио је његову лабораторију како би направио тише моторе, али који ће и даље звучати као "харли дејвидсон.”



Оставите одговор