Г77: Да не буде сиромаштва послије 2030, Моралес за укидање СавБез-а

Земље чланице Групе 77 (Г77) и Кина позвале су синоћ у Санта Крузу међународну заједницу да до 2030. године искоријени сиромаштво у свијету. „Искорjењивање сиромаштва представља највећи изазов у свијету и незаобилазан је услов за трајни развој свих држава”, наводи се у заједничкој декларацији на крају самита Г77. У декларацији се предлажу нове мјере против […]

понедељак, јун 16, 2014 / 09:40

Земље чланице Групе 77 (Г77) и Кина позвале су синоћ у Санта Крузу међународну заједницу да до 2030. године искоријени сиромаштво у свијету.

„Искорjењивање сиромаштва представља највећи изазов у свијету и незаобилазан је услов за трајни развој свих држава”, наводи се у заједничкој декларацији на крају самита Г77.

У декларацији се предлажу нове мјере против друштвених неједнакости, заштите суверенитета земаља и животне средине, као што је проширење Савјета безбједности УН, чему се противио домаћин скупа, предсједник Боливије Ево Моралес.

Моралес је предложио укидање Савјета безбједности УН, оцењујући да „подстиче ратове и инвазије великих империјалистичких сила које желе да се домогну природних ресурса у окупираним држава”.

Боливијски предсjедник се заложио и "за замjену свjетских финансијских институција, као што је ММФ" другим институцијама, као што би била банка која би обједињавала земље у развоју, махом концентрисане ближе екватору.

Моралес је нагласио и да интегрални развој не подразумjева само "равнотежу међу људским бићима, већ и равнотежу и хармонију са Мајком земљом".

Предсједник Зимбабвеа Роберт Мугабе затражио је укидање санкција Зимбабвеу. Најстарији афрички предсједник, 90-годишњи Мугабе, оптужен је за масовну крађу на изборима и друге малверзације.

Кина је учествовала на скупу пошто је чланицама Г77 дала више од 100 милијарди долара зајма од 2005. до 2013. године,

Група 77, организација земаља у развоју у оквиру УН, формирана је 15. јуна 1964. године.

Та група броји 130 земаља из Латинске Америке, Африке и Азије. Циљ те организације је да мање развијене земље не остану у сјенци развијених, посебно по питању економије и утицаја у органима УН.



Оставите одговор