Француска – Србија: Борба за умјетничка дјела

Троје Француза, насљедника колекције са више од 400 умјетничких дјела, међу којима су слике Реноара и Матиса, тужили су Србију јер Народни музеј у Београду, како сматрају, нелегално држи ова дјела од 1949. године. Укупно 429 умјетничких дјела била су дио колекције која је припадала француском трговцу умјетнинама Амброазу Воларду, који је изгубио живот у […]

четвртак, април 19, 2012 / 20:52

Троје Француза, насљедника колекције са више од 400 умјетничких дјела, међу којима су слике Реноара и Матиса, тужили су Србију јер Народни музеј у Београду, како сматрају, нелегално држи ова дјела од 1949. године.

Укупно 429 умјетничких дјела била су дио колекције која је припадала француском трговцу умјетнинама Амброазу Воларду, који је изгубио живот у несрећи 1939. године.

Послије избијања Другог свјетског рата, дио колекције предат је на чување Југословену Ериху Сломовићу, али је Сломовић, који је био Јевреј, касније ухапшен и убијен у концентрационом логору 1943. године.

Тадашња југословенска влада касније је преузела дјела и смјестила их у Народни музеј.

Адвокати подносилаца тужби кажу да је музеј, који је дозволио излагање неких од ових дјела у иностранству, добро упознат о спорној историји ове колекције.

"Историја колекције Волард/Сломовић и правне одлуке донесене у Француској подигле су вишедеценијско међународно комешање које не може да игнорише ниједан куратор или директор музеја", написао је адвокат Франсоа Онора у тужби чију је копију Ројтерс добио на увид.

Још једна група од 190 слика које су некада биле у Волардовом власништву, али које је Сломовић оставио у Паризу, такође су биле предмет спора пред судовима. Жалба Волардових усвојена је 1996. године.

Колекција садржи радове импресиониста и осталих умјетника из 19. вијека, укључујући мртву природу Пола Гогена, литографије Пола Сезана и Мери Касат, више од 50 цртежа и слика које је урадио Едгар Дега, као и групу радова Пјера Аугуста Реноара на којима приказује жене, плесаче и гитаристе.

Адвокати подносилаца тужбе рекли су да су обавијестили Амбасаду Србије у Паризу о тужби, али да нису добили одговор.



Оставите одговор