Француска: Људска права за коке носиље повећала производњу јаја

Француска је у прошлој години са 14,8 милијарди произведених конзумних јаја у 2014. заузела позицију европског лидера, и то је стабилни ниво у односу на 2013, док је потрошња органских јаја порасла 8,1 одсто, показује студија истраживачке куће ЦСА.

недеља, мај 24, 2015 / 12:46

Истраживање открива да девет од 10 француских потрошача приликом куповина даје предност домаћим јајима, сматрајући да задовољавају оптималне санитарне захтјеве и да су произведена по новим европским нормама које воде рачуна о здрављу живине, пише француски Фигаро.

Француски узгајивачи кокошака-носиља инвестирали су милијарду евра почев од 2012, што је еквивалентно годишњим приходима тог сектора, како би модернизовали своју производњу, наводи лист.

Француска се 2012. суочила са несташицом јаја, јер су власници фарми били принуђени да се придржавају правила ЕУ о добробити живине. установљено је наиме да кокошкама треба више простора, да би биле одвојеније од других, јер је ношење јаја за њих интиман чин и не воле да су изложене погледима других.

Врло хумано, с обзиром да из исте "кухиње" стижу захтјеви за либерализацијом тржишта рада, при коме би послодавци лакше отпуштали раднике. стога податке испод узмите са резервом, чак и уколико су истинити. Нема сумње да је неки вид кампање утицао на то да Французи радије купују јаја задовољних кокошака умјесто оних других, а да истовремено купују патике и тренерке које су произвела дјеца радници из најсиромашнијих земаља свијета. Плаћена пар долара мјесечно, сваки дан  шију десетин ствари које се продају за сто пута веће износе него што је њихова мјесечна плата.

Мало о јајима и тржишту

Резултат тога је производња 14,8 милијарди конзумних јаја прошле године, чиме је Француска доспјела на чело највећих европских произвођача, испред Њемачке (13,1 милијарда) и Италије (11,1 милијарда).

Пошто сваки Француз годишње просјечно конзумира 216 јаја, то омогућава да се вишак (7,0 одсто производње) пласира на страна тржиста. Прошле године, француски извоз јаја достигао је вриједност од 40,4 милиона евра, што је двоструко више него 2013, наводи се у студији.

Велика Британија у 2014. удвостручила је увоз јаја из Француске, Њемачка је повећала 74 одсто, Белгија 9,4 одсто.

У студији се даље наводи да у Француској потрошња органских јаја (произведених по посебној технологији која води рачуна о здрављу живине и очувању окружења), напрекидно расте, па је у 2014. повећана 8,1 одсто у односу на претходну годину и сада чини 11 одсто цјелокупног тржишта.

Овако произведена јаја на француском тржишту имају ознаку нула исписану црвеном бојом на љусци.

Супротно, продаја јаја од кокошака гајених у затвореним кавезима константно опада, у 2014. смањена је 3,1 одсто, а њихов тржишни удио је око 50 одсто. Овако индустријски произведена јаја коштају до пет пута мање од органских јаја.

Између ове двије категорије производа налазе се јаја од кокошака гајених на отвореном простору, чија је продаја у 2014. порасла 6,3 одсто, уз тржишни удио од 29 одсто.

У француској кухињи јаја су високо цијењена, додаје се у истраживању. Чак 96 одсто Француза сматра да су поред своје хранљивости, јаја драгоцјени извор кулинарске инспирације.



Оставите одговор