Француска и Литванија за европско злато

Кошаркаши Француске пласирали су се у финале Европског првенства побједом после продужетка над Шпанијом са 75:72. Они ће се у финалу састати са Литванијом, који су савладали Хрватску 77:62. Јунак меча био је Антоан Дио, који је у завршници продужетка мирно погодио сва четири кључна пенала. Ипак, најзаслужнији за побједу Француске био је Тони Паркер […]

субота, септембар 21, 2013 / 10:15

Кошаркаши Француске пласирали су се у финале Европског првенства побједом после продужетка над Шпанијом са 75:72.

Они ће се у финалу састати са Литванијом, који су савладали Хрватску 77:62.

Јунак меча био је Антоан Дио, који је у завршници продужетка мирно погодио сва четири кључна пенала. Ипак, најзаслужнији за побједу Француске био је Тони Паркер са 32 поена, а најбољи играч ’триколора’ погодио је четири пенала која су његовом тиму донијела предност у продужетку.

После првог полувремена није се чинило да ће Француска направити изненађење. Шпанци су играли бриљантну одбрану, Родригес је у нападу дијелио асистенције, а ’фурија’ је на полувремену водила са 34:20.

Међутим, Французи су у првом полувремену тројке шутирали 0-9, а у наставку им је шут прорадио и до краја су дали девет тројки. Желабал и Дијао придружили су се Паркеру, па је Француска ухватила прикључак и изборила продужетак.

У додатних пет минута Французи су изванредно бранили пик-ен-рол ривала, Шпанцима се у самој завршници стегла рука у шуту споља, а Паркер и Дио су хладнокрвно погађали са пенала и донијели су својој земљи пласман у финале.

Осим Паркера са 32 поена, за Француску је Дио дао 10 поена, а Дијао је имао 8 поена, 8 скокова и 3 асистенције. За Шпанце је Марк Гасол уписао 19 поена, 8 скокова, али и 6 изгубљених лопти, Фернандес је постигао 19 поена, док је Родригес имао 11 поена, 6 скокова и 9 асистенција.

Француска се тако реванширала Шпанији за пораз у финалу прије двије године у Литванији, а ’триколори’ осим тог сребра на европским првенствима имају још једну сребрну медаљу (1949) и пет бронзаних.