Фајон: Притискају да вратимо визе

Постоји забринутост у ЕУ због прилива лажних азиланата са Западног Балкана, али још не треба бринути да ће визе поново бити уведене, каже Тања Фајон. Према њеним ријечима, због неслагања на линији Европски парламент – Европска комисија – Европски савјет, земље попут Србије још не би требало да брину да ће безвизни режим бити укинут. […]

уторак, мај 21, 2013 / 09:01

Постоји забринутост у ЕУ због прилива лажних азиланата са Западног Балкана, али још не треба бринути да ће визе поново бити уведене, каже Тања Фајон.

Према њеним ријечима, због неслагања на линији Европски парламент – Европска комисија – Европски савјет, земље попут Србије још не би требало да брину да ће безвизни режим бити укинут.

"Још преговарамо о механизму за привремену суспензију, на основу документа Европске комисије, који се пред нама налази већ двије године. Прошле недеље смо поново имали тројни разговор, али нисмо успјели да пронађемо заједнички став", рекла је посланица Европског парламента Тања Фајон за Вечерње новости.

Она је, међутим, додала да је притисак земаља-чланица и Европског савјета веома велики и да они траже да се та мјера усвоји што је прије могуће, да би добили могућност да уведу привремену суспензију за било коју земљу, не само са Западног Балкана.

Фајон, чланица Европског парламента из Словеније и извјеститељка из сјенке европских социјалиста за суспензију безвизног режима, каже да се "у зачараном европском троуглу" још не назире договор о том питању.

"Нарочито су отворена питања улоге Европског парламента у процесу одлучивања. Парламент тражи да у процедури, при евентуалном поновном увођењу виза, има исту законодавну улогу као и приликом укидања. Ми смо против поједностављене процедуре. Желимо да постоји још једна кочница, да нека од чланица ово питање евентуално не би злоупотребила због политичких интереса", рекла је она.

Она је додала да је тешко рећи да ли ће договор уопште бити постигнут.

"Отворено је неколико питања. Преговарамо, на примјер, и о томе колико година после укидања виза нека држава чланица може одређеној земљи да суспендује безвизни режим. Парламент предлаже три године, а Европски савет чак – седам", рекла је Фајон.



0 КОМЕНТАРА

Оставите одговор