Душан Вујовић изабран за новог министра финансија Србије

Ванстраначки експерт Душан Вујовић изабран је у парламенту Србије за новог министра финансија Србије. Вујовић је изабран јавним гласањем, појединачном прозивком посланика, а за њега је гласало 175 посланика, девет је било против, док 66 није гласало. Послије избора, Вујовић је положио заклетву којом се заклео на оданост Србији и да ће поштовати Устав и […]

понедељак, август 4, 2014 / 17:06

Ванстраначки експерт Душан Вујовић изабран је у парламенту Србије за новог министра финансија Србије.

Вујовић је изабран јавним гласањем, појединачном прозивком посланика, а за њега је гласало 175 посланика, девет је било против, док 66 није гласало.

Послије избора, Вујовић је положио заклетву којом се заклео на оданост Србији и да ће поштовати Устав и закон, своју дужност обављати савјесно и бити посвећен очувању Косова и Метохије унутар Србије.

Вујовић је био вршилац дужности министра финансија од када је оставку на то мјесто поднио финансијски експерт Лазар Крстић, који је постао савјетник премијера Александра Вучића.

Вујовић је 30. јула поднио оставку на мјесто министра привреде, која је истог дана стигла у парламент. Он је као нестраначки кандидат ступио на дужност министра привреде у Влади Србије 28. априла 2014. године.

Дипломирао је, магистрирао и докторирао на Економском факултету у Београду. Усавршавао се на америчком универзитету „Беркли“.

Вујовић је био дугогодишњи сарадник Свјетске банке и њен представник у Украјини, као и представник СР Југославије у Свјетској банци. Предавао је на неколико факултета у свијету. У Београду је био професор на Факултету за економију, финансије и администрацију (ФЕФА).

Министар спољних послова Србије Ивица Дачић је, у име Владе као предлагача, позвао посланике да подрже приједлог да Вујовић буде нови министар финансија, наводећи да је Вујовић предложен као експерт из ове области, као и да има доста искуства, између осталог и у раду Свјетске банке.

Дачић је истакао да се суштина стратегије коју ће Вујовић спровести може приказати кроз четири стуба – смањење буџетских трошкова, укључујући смањење плата и пензија, смањење сиве економије, повећање наплате пореза и повећање ефикасности рада јавних предузећа.

Дачић је навео да је у јулу оставарен суфицит у буџету у износу од 107 милијарди динара због мјера које су предузете у претходном периоду, а да је план да се за три године Србија врати на одрживи ниво дефицита и јавног дуга, те да ће се детаљне мјере финансијске консолидације видјети кроз ребаланс који ће бити, како се очекује, половином септембра.



Оставите одговор