Држава и формално преузела Радишићеве акције због којих је осуђен

Миле Радишић је и формално остао без 35 одсто акција Медицинске електронике, због којих је правоснажно осуђен на три године затвора. Централни регистар хартија од вриједности Републике Српске извршио је пренос акција Медицинске електронике са Миле Радишића на Акцијски фонд и Фонд за реституцију Републике Српске. Акцијски фонд Републике Српске сада је постао највећи акционар […]

четвртак, август 14, 2014 / 16:02

Миле Радишић је и формално остао без 35 одсто акција Медицинске електронике, због којих је правоснажно осуђен на три године затвора.

Централни регистар хартија од вриједности Републике Српске извршио је пренос акција Медицинске електронике са Миле Радишића на Акцијски фонд и Фонд за реституцију Републике Српске.

Акцијски фонд Републике Српске сада је постао највећи акционар Медицинске електронике са 29,9 одсто акција, док је преосталих 4,99 одсто Радишићевих акција враћено Фонду за реституцију.

Послије Акцијског фонда највећи акционари су Цептер и ВБ фонд са 15, односно 10,4 одсто. Пензијски резервни фонд Републике Српске има 10 одсто капитала.

Радишићу је у власништву остало незнатних 0,5 одсто акција, које је куповао од физичких лица, што није обухваћено пресудом Окружног, а касније и Врховног суда Републике Српске.

Медицинска електроника је у стечају и по закону забрањено је прометовање акцијама након отварања стечајног поступка, међутим у овом случају, доказано, незаконито, прометовање се десило прије отварања стечаја и акције су само враћене претходном власнику, у овом случају Републици Српској.

Криминално трговање

Врховни суд Републике Српске је крајем јуна ове године потврдио пресуду бањалучког Окружног суда, којом су Миле Радишић, власник фирме „Гранд трејд“, и остали оптужени у случају „Медицинска електроника“ осуђени на укупно десет година затвора због манипулације цијенама акција Медицинске Електронике и милионске штете причињене Републици Српској.

Радишић је правоснажно осуђен на три године, а Драган Церовац, који је обављао функцију шефа Одјељења за управљање хартијама од вриједности у Инвестиционо-развојној банци (ИРБ) Републике Српске, на три године и шест мјесеци затвора.

Жељко Каталина, бивши директор Медицинске Електронике, осуђен је на три године, а Никица Бајић, бивши радник ИРБ-а и члан УО Медицинске Електронике на шест мјесеци затвора. Суд је одбио њихове жалбе као неосноване.

Вијеће Врховног Суда БиХ поништило је и уговор којим је Радишић купио акције Медицинске електронике, те наложило да оне буду враћене у власништво Републике Српске.

Радишић, Церовац и Каталина осуђени су због злоупотребе службеног положаја и манипулације цијенама акција Медицинске електронике, док је Бајић осуђен због манипулације цијенама акција Медицинске електронике.

У оптужници је наведено да су манипулишући акцијама Медицинске електронике, Церовац, Каталина и Бајић снизили њихову цијену са 0,45 на 0,05 марака и Радишићу омогућили да купи 34 одсто акција Медицинске електронике за око 180.000 КМ, чиме су оштетили буџет Српске за 1.143.187 марака.

Наводи се да је Радишић подстрекавао Церовца да злоупотребом службеног положаја омогући да ИРБ РС прихвати његову јавну понуду и да он купи акције Медицинске електронике по цијени од 0,05 марака. Такође га терете да је подстрекавао Каталину да утиче на мале акционаре да продају своје акције.

Иначе, посебно вијеће Врховног суда РС укинуло је почетком октобра 2012. године ослобађајуће пресуде Мили Радишићу, власнику фирме „Гранд трејд“, и осталим оптуженима за злоупотребе у случају Медицинска електроника те вратио предмет Окружном суду Бањалука на поновно суђење. Прије три године тај суд је ослободио Радишића, највећег акционара Медицинске електронике, у првостепеном поступку, као и Жељка Каталину, бившег директора тог предузећа, и Драгана Церовца, бившег члана Надзорног одбора и радника Инвестиционо-развојне банке РС.



0 КОМЕНТАРА

Оставите одговор