Додик: Посјетићу Кину, договарамо аутопут до Србије

Предсједник Републике Српске Милорад Додик најавио је да ће у наредних неколико мјесеци отпутовати у Кину, што ће бити прилика да се дефинишу сви сегменти договора који су постигнути у Београду са представницима кинеских компанија које ће учествовати у неким од инфраструктурних пројеката у Српској.

недеља, јун 19, 2016 / 19:05

Предсједник Републике Српске Милорад Додик најавио је да ће у наредних неколико мјесеци отпутовати у Кину, што ће бити прилика да се дефинишу сви сегменти договора који су постигнути у Београду са представницима кинеских компанија које ће учествовати у неким од инфраструктурних пројеката у Српској.

Додик је истакао да му је част што се састао са предсједником Кине Си Ђинпингом и да га је импресионирала чињеница да је упознат о пројектима које Кина има на простору Српске, као и то да је кинески предсједник охрабрио даље разговоре и сарадњу.

Он је рекао да је Си Ђинпингу захвалио за веома успјешну реализацију пројекта Термоелектране Станари која већ ради и за разговоре са кинеским партнерима, који би требало да доведу до изградње нове термоелектране у Гацку, али и ауто-путева које Српска жели да изгради.

– Си Ђинпинг је охрабрио да се што више разговара и сарађује са кинеским партнерима и у том погледу мислим да му је позната и ситуација у БиХ, у којој Република Српска успјешно сарађује са Кинезима – рекао је предсједник Српске.

Додик је истакао да је његов сусрет са Ђинпингом и представницима кинеских компанија био веома важан за Републику Српску и њену даљу афирмацију.

Он је подсјетио да је јуче у Београду потписан протокол са кинеском компанијом о изградњи ТЕ Гацко.

– Разговарали смо и са осталим кинеским партнерима – њиховом Развојном банком о изградњи ауто-пута који Српску треба да споји са Србијом, дакле дионица од границе према Бијељини и Брчком и ауто-путу од Бањалуке до Приједора, што су ствари које су у финализацији договора – рекао је Додик.

Он је потврдио да је током сусрета са неким од чланова бројне кинеске делегације било ријечи о финансијском учешћу њихових банака и других пословних система на тржишту Републике Српске.

– Разговарао сам о томе да успоставимо слободне економске зоне по узору на оно што можемо да видимо у Кини, које повлачи отварање много радних мјеста. То су теме о којима смо разговарали и на неки начин финализирали – рекао је предсједник Српске.

Говорећи о покретању смедеревске Жељезаре, коју је данас посјетио заједно са највишим званичницима Кине и Србије, Додик је изјавио да је стављање тог капацитета "на здраве ноге" од велике важности и за Републику Српску.

– Република Српска има одређене жељезне руде које овдје традиционално пласирамо, прије свега, Љубија и веома је заинтересована да ова жељезара ради. Чињеница да је смедеревску Жељезару преузела једна од највећих компанија у свијету говори да ће се производња успоставити, а самим тим и наше могућности за пласман биће далеко веће – закључио је Додик.



0 КОМЕНТАРА

  1. Kako TE Stanari radi, kako rece i ostade ziv Dodik, kad upravo danas citam (u Oslobodjenju) da u junu (kako je na sva zvona najavljeno) nisu krenuli ni sa rbobnim radom. Slaga covjek, ne trepnuvsi, i kineskog Predsjednika. Sta ce biti kad covjek sazna da ga je Dodik slagao. Nece biti kredita, ni velikih ni malih. Moji izvori govore da TE ima ozbiljnih tehnickih problema i da ce Drinom jos mnogo vode proteci do ona bude bila pustena u rad.

  2. Posto kupio, poto prod’o. http://www.oslobodjenje.ba/ekonomija/biznis/prolongiran-pocetak-komercijalnog-rada/173146 A ja stvarno nisam znao da Stanari nisu u Kini, niti da novinara lazu. Kad bih mogao, povukao bih izjavu, ali je to, assai, nemoguce. Kad vijest jednom izseta na ulicu vise je niko ne povuce. Ja nisam protiv toga da se jednom iznijete pare iz zemlje ponovo u zemlju vrate. Nisam ni protiv toga da dolaze strani investitori. Nisam protiv toga da se neki politicari „ugradjuju“ u poslove koje donose u SR. Ali sam protiv toga da se sve to krije. Kad jednog dana shvatimo (saznamo) porijeklo dobrog dijela novca koji nasi, a svetski, tycoon-i, unose u zemlju pod firmom investicija, mnoge stvari ce nam biti jasnije. Isto kao sto ce nam mnoge stvari biti jasnije kad shvatimo ko od nasih, a domacih, politicara stoji iza razni offshore kompanija (Kipar, Rusija, Kina), mnoge stvari ce nam biti jasnije. Kad jednom shvatimo da se kod nas samo investira u najzagadjenije tehnologije na svijetu, i tako truje sopstveni narod, mnoge stvari ce nam biti jasnije. Kad jednom, ako ikad, shvatimo da mnogi od nas, svjesno ili nesvjesno, stitimo (opravdavamo) kriminaln nad sopstvenim narodom (znaci i nama samima), mnoge stvari ce nam biti jasnije. Ja ne „navijam ni za Muju ni za Medjeda“, samo se trudim da stvari nazovem pravim imenom. Der Schluss der Vorstellung

  3. Re ex-1978, Nisam investirao u obnovljive izvore (ja tih para nemam) , ali bih bio u stanju da u to ubijedim ljude koji imaju pare i koji mi vjeruju. Samo se postavlja pitanje, sta da im predlozim i gdje da investiraju (u kojoj drzavi i u koji sektor). Zasto ? Jednostavno zato sto drzavama u regionu upravlja klasicna mafija. Bar tako, klasicna mafija. Nasi sadasnji, a i bivsi, a i buduci, politicari u u raljama kriminala sa internacionalnim dimenzijama. Zvuci malo nevjerovatno, ali je tako. Nasi politicari su obicna potrckala, koji uspjevaju usput i da se dobro obogate. Ja sam se zbog toga na vrijeme povukao iz svih prica, uzeo zasluzenu penziju (crkavicu) i sad se zezam sa strane. Da mi ne bude dosadno. A vidio sad da se ti prilicno razumijes u energiju, ali mi nije jasno zasto stitis Stanare i EFT. Bice da si s njima u nekom deal-u. Nemam nista protiv, ali kad vec nesto komentarises, moras imati u vidu da se sa druge strane mogu nalaziti i drugi ljudi koji o tome nesto znaju. Da ne kazem, vise.

Оставите одговор