Дијализни болесници се одричу третмана у корист поплављених

Чланови Удружења дијализираних, трансплантираних и хроничних бубрежних болесника Републике Српске, који се осјећају здравствено способним, одрећи ће се једног дијализног третмана за помоћ угроженима од поплава, у настојању да укажу на лош положај ове популације. "Ако ми можемо прескочити један третман хемодијализе која нам живот значи, онда се сви у Републици Српској морају запитати колико […]

недеља, јул 20, 2014 / 17:37

Чланови Удружења дијализираних, трансплантираних и хроничних бубрежних болесника Републике Српске, који се осјећају здравствено способним, одрећи ће се једног дијализног третмана за помоћ угроженима од поплава, у настојању да укажу на лош положај ове популације.

"Ако ми можемо прескочити један третман хемодијализе која нам живот значи, онда се сви у Републици Српској морају запитати колико су били хумани у овој тешкој ситуацији", изјавио је секретар Удружења Александар Радун.

Према његовим ријечима, одрицањем од једног хемодијализног третмана у корист поплављних, који у просјеку кошта око 230 КМ, Фонд здравства Републике Српске уплатио би ова средства Фонду солидарности Српске, а не предузећу "Фрезенијус" који руководи дијализним центрима.

Он је указао на то да је порука ове акције да се пробуди свијест јавности у Републици Српској да није довољно позвати хуманитарни број једном или двапут у корист грађана ошетећених поплавом, већ треба тражити системско рјешење.

"Системским приступом Влада Републике Српске треба да ријеши и положај дијализираних особа, посебно када је ријеч о статусу њиховог инвалидитета и повластица", рекао је Радун у Добоју током сједнице Скупштине Републичког удружења којој је присуствовала и представник Министарства здравља и социјалне заштите Српске Јасминка Вучковић.

Према његовим ријечима, у рјешавању тог проблема активно треба да се ангажује и Министарство рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске.

Радун је упозорио да, ако се до септембра не изнађе одговарајуће рјешење, Удружење ће донијети одлуку о ступању у штрајк, што подразумијева одбијање кориштења хемодијализног третмана.

Предсједник добојског Удружења дијализираних Драгана Глигорић рекла је да је до сада око 70 одсто чланова од комисије Фонда ПИО Српске добило рјешење о степену инвалидиности.

Члан Удружења Жељко Ристић истиче да су услови у Добоју, у којима се сада налазе дијализирани болесници, катастрофални и да су због потешкоћа са путовањем, преминула три пацијента, изражавајући забринутост за здравље још петорице од преостала 125 дијализна пацијента.

Он је указао да су пацијенти присиљени да на третмане иду у Градишку, Бањалуку, Лакташе, Брчко, Српско Сарајево, Грачаницу и Тешањ, а неки морају и да бораве у тим мјестима што представља велико финансијско оптерећење за дијализне болеснике.

На поплавама угроженом подручју Добоја и Шамца евидентирано је око 220 дијализних корисника.

Центар за дијализу у Добоју посједује дневни капацитет за 230 пацијената, а садашње потребе су 125 корисника који долазе из Добоја, Теслића, Дервенте и Петрова. Просторије центра су током мајских поплава у Добоју биле потпуно под водом.

Изградњу и опремање Центра површине 1.200 метара квадратних финансирала је њемачка компанија "Фрезенијус". Ријеч је о инвестицији од пет милиона КМ.



Оставите одговор