Дачићев глас из Америке: О Србији се боље прича вани него код куће

Међународна позиција Србије је знатно побољшана у односу на раније године, а о Србији се тренутно боље говори у иностранству него у самој земљи, рекао је одлазећи премијер Србије Ивица Дачић за Глас Америке. „Интерес Србије јесте да има што бољу међународну позицију. Само јака Србија може да штити свој национални и државни интерес. Само […]

понедељак, фебруар 10, 2014 / 07:31

Међународна позиција Србије је знатно побољшана у односу на раније године, а о Србији се тренутно боље говори у иностранству него у самој земљи, рекао је одлазећи премијер Србије Ивица Дачић за Глас Америке.

„Интерес Србије јесте да има што бољу међународну позицију. Само јака Србија може да штити свој национални и државни интерес. Само поштована Србија може нешто да уради на међународној сцени. Србија која је парија, од које сви беже, које се сви стиде, без обзира колико била на унутрашње-политицкој сцени поносна, јуначка, на међународној сцени не може ништа да уради”, рекао је Дачић који је у посети САД.

Он је указао да иако је међународна позиција Србије данас много боља, „далеко је од добре”.

„Али и ми смо мало криви… Истина сама по себи није довољна, зато морамо да узмемо судбину у своје руке, не можемо да се уздамо у неку божанску правду, морамо да урадимо много тога”, поручио је Дачић.

Додао је да је Србија успела да „подигне ниво међусобног поверења на такав начин да САД данас званично имају веома позитиван став о државној политици коју је Србија водила, желе да се таква политика настави и после избора који нас чекају у Србији, односно сви изражавају наду да се избори у Србији и на Косову… негативно не одразе на динамику процеса преговора”.

Поводом предстојећих избора у Србији, Дачић је рекао да он као премијер мора да обавља државне функције и да је то „много важније него у овом тренутку водити страначке кампање”.

„Избори су извор једне ирационалне атмосфере, међустранасцке кампање напада, ја немам намеру да учествујем у свему томе на такав начин, желим да истакнем резултате које је наша влада постигла, то су заједнички резултати са нашим коалиционим партнерима, Србија је постигла историјски корак напред. Како ће то народ оценити, то је све релативно”, поручио је Дачић.

Он је додао да „с друге стране, ситуација у Босни и Херцеговини потврђује колико је мир изграђен у нашем региону једна крхка творевина, и колико је мало довољно да дође до дестабилизације”.

„Зато је битно да се задржи политичка стабилност Србије, али и политичка стабилност Републике Српске, јер видите да ту није само у питању социјална категорија протеста, имате и одређене политичке захтеве који иду ка томе ,један човек један глас’ што иде ка укидању ентитета, права народа у БиХ, што отвара цео један зачарани круг, због тога је и био рат у БиХ”, оценио је Дачић.

Када се ради о бриселском споразуму Београда и Приштине, Дачић је казао да није задовољан на који начине се он у потпуности имплементира.

„Мислимо да Приштина покушава да кроз имплементацију тог споразума, иако је он статусно неутралан, стварно афирмише своју државност, па ставља свој грб на гласачке листиће, изјаве, заклетве, ми смо се стално шалили на тим преговорима да ће и на етикете за воду стављати грб што не постоји нигде на свету, а то је одраз мањка статуса независности”, указао је Дачић.

Српски премијер је, такође, истакао да је задовољан нивоом разговора које је имао са америчким званичницима у Вашингтону, посебно из америчког Федералног истражног бироа (ФБИ) и Агенције за борбу против трговине наркотицима (ДЕА).

„Има 360 људи за које процењујемо да би могли да се налазе у неким екстремним организацијама у Сирији и неким другим земљама, који ће се кад-тад вратити у наш регион. Ми не можемо то да радимо, да пресрећемо њихове комуникације без помоћи неких агенција, а онда треба да сарађујемо са најбољима”, рекао је Дачић.



Оставите одговор