Да ли је могуће да српски бизнисмен купи земљу у Хрватској?

Један од највећих српских бизнисмена Петар Матијевић, власник компаније Матијевић, води завршне преговоре о куповини два пољопривредна предузећа у Хрватској. У посједу та два пољопривредна предузаћа се налази 1.500 хектара земљишта, пише Дневник. Ријеч је, заправо, о пољопривредним задругама „Јанковци“ у Старим Јанковцима и „Негославци“ у истоименом мјесту у Вуковарско-сремској жупанији. Ако ови преговори буду […]

среда, јул 17, 2013 / 08:24

Један од највећих српских бизнисмена Петар Матијевић, власник компаније Матијевић, води завршне преговоре о куповини два пољопривредна предузећа у Хрватској.

У посједу та два пољопривредна предузаћа се налази 1.500 хектара земљишта, пише Дневник.

Ријеч је, заправо, о пољопривредним задругама „Јанковци“ у Старим Јанковцима и „Негославци“ у истоименом мјесту у Вуковарско-сремској жупанији. Ако ови преговори буду ишли наруку Петру Матијевићу, било би то по први пут да један срспки бизнисмен купи пољопривредно земљиште у Хрватској. С друге стране, Хрвати су на војвођанским њивама присутни одавно, а највише их ору власник „Агрокора“ Ивица Тодорић и „Жито група“ из Осијека.

Како „Дневник“ сазнаје, представници компаније „Матијевић“ су већ у неколико наврата разговарали са челним људима поменутих хрватских задруга, а у намјере Матијевићеве компаније упућен је и амбасадор Хрватске у Србији Жељко Купрешак. Матијевић преговоре води с већинским власником задруга „Стари Јанковци“ и „Негославци“ бизнисменом Енвером Моралићем, који у Хрватској слови за једног од најјачих играча у агробизнису, великог заљубљеника у вино и винограде, али и једног од најбогатијих европских пословних људи.

Цијена задруга и земљишта у Старим Јанковцима и Негославцима не би требало да буде камен спотицања у преговорима српског и хрватског бизнисмена, с обзиром на то да њиве у Хрватској нису скупље од војвођанских и поред уласка у Европску унију. Како год, Матијевићев покушај да купи оранице у Хрватској биће тест који ће показати да ли су политика и економија сусједне земље спремније да прихвате српски капитал, с обзиром на чињеницу да су привредници из Србије често наилазили на препреке у намери да започну бизнис у комшилуку.



Оставите одговор