Ципрас понудио архиепископу Јанулатосу да буде предсједник

Поглавар Албанске православне цркве архиепископ Анастасиос Јанулатос каже да неће прихватити понуду грчког премијера Алексиса Ципраса да преузме функцију предсједника Грчке. Досадашњи предсjедник Грчке Каролос Папуљас оставку је поднио после ванредних парламентарних избора на којима је побједу однијела Ципрасова радикална лијево оријентисана Сириза, преноси Танјуг. "Један православни поглавар има одређени црквени задатак. Он не може […]

среда, фебруар 4, 2015 / 14:59

Поглавар Албанске православне цркве архиепископ Анастасиос Јанулатос каже да неће прихватити понуду грчког премијера Алексиса Ципраса да преузме функцију предсједника Грчке.

Досадашњи предсjедник Грчке Каролос Папуљас оставку је поднио после ванредних парламентарних избора на којима је побједу однијела Ципрасова радикална лијево оријентисана Сириза, преноси Танјуг.

"Један православни поглавар има одређени црквени задатак. Он не може да преузме политичку функцију", изјавио је архиепископ Анастасиос за скопску Вечер.

Према писању грчког листа То Вима, високи представници партије Сириза, повезани са управом Свете Горе, протеклих неколико дана су интензивно разматрали могућност да архиепископ Анастасиос буде кандидат кога ће нови грчки премијер Алексис Ципрас предложити за председника Грчке.

Архиепископ Албанске православне цркве је личност која ужива велико поштовање и истакнути је свештеник међу присталицама екуменизма.

Предлагање њега за председника би, према речима људи блиских Ципрасу, дало посебну симболику председничким изборима: то би ујединило земљу. Архиепископ би својим присуством, како наводи То Вима, председничкој палати дао сјај.

На челу Албанске православне цркве је више од две деценије, где је дошао одмах после пада комунизма и са почетком обнављања до тада забрањеног верског живота у Албанији.

Рођен је у Пиреју (Грчка), 4. новембра 1929. године. Студирао је теологију на Универзитету у Атини, религиологију, мисионарење и етиологију на универзитетима у Хамбургу и Марбургу у Немачкој. Рукоположен је за ђакона 1960. године.

При Светском савету цркава изабран је за председника Комисије за мисионарење и проповедање јеванђеља у свету. Био је редовни професор историје религија на Атинском универзитету (1972-1997) и дописни члан Атинске академије од 1993.

Као архиепископ Албаније (од 1992) уздигао је из рушевина православну аутокефалну цркву Албаније. У Албанији, како тврде тамошњи медији, никада није био у потпуности прихваћен због свог грчког порекла.

Био је велики пријатељ покојног патријарха Павла, са којим је био "цимер" за време школовања на Светој Гори. Добитник је низа одликовања, међу којима је и велики крст Реда части Грчке.



Оставите одговор