Цифре кажу, далеко смо од економског опоравка

Спољнотрговинска размјена БиХ и у првом полугодишту 2012. наставила је трендовима из прошле године, што говори да је ситуација неповољна. Нешто блаже стопе пада извоза и одређено смањење увоза нису резултат побољшања у економији БиХ, већ прије свега, пада економских активности. Посебно алармантан је податак, до којег су дошли у Спољнотрговинској комори БиХ, да је […]

уторак, јул 31, 2012 / 08:36

Спољнотрговинска размјена БиХ и у првом полугодишту 2012. наставила је трендовима из прошле године, што говори да је ситуација неповољна.

Нешто блаже стопе пада извоза и одређено смањење увоза нису резултат побољшања у економији БиХ, већ прије свега, пада економских активности.

Посебно алармантан је податак, до којег су дошли у Спољнотрговинској комори БиХ, да је износ неповратно изгубљеног новца, када је ријеч о увозу, у протеклим годинама достигао готово 75 милијарди КМ.

Пројект-менаџер у Спољнотрговинској комори БиХ Игор Гавран упозорио је да је само у јуну, који је чак био позитиван у односу на неке раније мјесеце, висина спољнотрговинској дефицита већа од пола милијарде КМ, а покривеност увоза извозом још није никако задовољавајућа.

Водећа извозна тржишта у првој половини 2012. остала су иста, уз значајан пад учешћа тржишта Србије и континуирани раст учешћа тржишта ЕУ, а ту се прије свега мисли на Њемачку.

Када је ријеч о водећим увозним тржиштима и ту је, углавном, ситуација непромијењена.

– Покривеност извоза увозом у ЦЕФТА-и је позитивна с више од половине чланица, међутим, када погледамо вриједности с онима гдје је негативна, прије свега, с Хрватском, видимо да је дефицит огроман и да представља кључни дио укупног дефицита, додао је Гавран.

Водећи извозни производи БиХ у првој половини 2012., као из мјесеца у мјесец, су аутомобилска сједала и алуминиј, док су главни увозни производи нафта и нафтни деривати и остали енергенти.

У поменутом периоду БиХ је драстично смањење извоза забиљежила у Србију (електрична енергија и кокс), за четвртину те у Црну Гору.

И даље највећи губитак у вањскотрговинској размјени представља смањење извоза електричне енергије, а ту се и не може очекивати побољшање до краја године, првенствено због суше и неповољне хидролошке ситуације.

Повећан је увоз каменог угља у првом полугодишту, што забрињава, јер значи смањење домаће производње, док повећање вриједност увоза плина и електричне енергије чине додатне негативности за економију БиХ.



Оставите одговор