Центар за животну средину: Катастрофално управљање шумама РС

Центар за животну средину је обиљежио Међународни дан шума акцијом испред Истраживачко-развојног и пројектног центра ЈПШ "Шуме Републике Српске", са поруком да је тренутно газдовање шумама еколошки неприхватљиво, друштвено неодговорно и економски неодрживо. „Сматрамо да је тренутно газдовање шумама еколошки неприхватљиво, друштвено неодговорно и економски неодрживо, што је управо супротно ономе на шта су се […]

среда, март 21, 2012 / 20:55

Центар за животну средину је обиљежио Међународни дан шума акцијом испред Истраживачко-развојног и пројектног центра ЈПШ "Шуме Републике Српске", са поруком да је тренутно газдовање шумама еколошки неприхватљиво, друштвено неодговорно и економски неодрживо.

„Сматрамо да је тренутно газдовање шумама еколошки неприхватљиво, друштвено неодговорно и економски неодрживо, што је управо супротно ономе на шта су се ЈПШ „Шуме Републике Српске“ обавезале прихватањем ФСЦ цертификације“, истакла је Наташа Црнковић, координаторица програма Биодиверзитет и заштићена подручја.

Актуелни примјер је потписивање Оквирног споразума који су поред ЈПШ „Шуме Републике Српске“, потписали Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде РС и „Форест Био Енергy“ Бања Лука, о експлоатацији дрвне масе у енергетске сврхе, а за који сматрамо да је изразито штетан, са еколошког, друштвеног и економског аспекста, те да може угрозити не само здравље шума, него и становништво које у великој мјери зависи управо од овог природног ресурса.

„Предали смо Захтјев за приступ информацијама, гдје тражимо Студију изводљивости у вези експлоатације дрвне масе у енергетске сврхе за потребе предузећа „Форест Био Енергy“, коју је радио Истраживачко-развојни и пројектни центар ЈПШ „Шуме Републике Српске“. Након анализе студије ћемо да одредимо сљедеће кораке“, изјавили су из Центра.

Шуме су некад прекривале скоро двије трећине копна, али до данас је више од половине тог богатства уништено претјераном сјечом и експлоатацијом. Поводом Међународног дана шума, подсјетимо се које су све важне еколошке, друштвене и привредне функције наших шума и због чега их морамо штитити. Шуме учествују у прочишћавању подземних и површинских вода, а шуме изнад и у близини вода штите ју од загађења. Важну улогу шуме имају и при заштити тла од ерозије, клизања тла, одношења тла вјетром и водом те осиромашивања тла, посебно на нагнутим теренима.Веће шумске површине утичу и на климу тако да ублажавају велика колебања температуре у оближњим насељима и спрјечавају појаву струјања хладних ваздушних маса.

На сједници Генералне скупштине Европске пољопривредне конфедерације, 1971. године одлучено је да се први дан прољећа, 21. март обиљежава као Свјетски дан шума. Касније је и УН-ова организација за храну и пољопривреду (ФАО) подржала ову идеју, вјерујући како такав догађај може допринијети повећању свијести о очувању шума и шумских екосистема.



Оставите одговор