Борба за воду, исламисти пријете Истанбулу

Припадници Исламске државе запријетили су Турској да ће на њима својствен начин "ослободити" Истанбул како би се поново отворила брана на ријеци Еуфрат. Ниво воде те ријеке је на рекордно ниском нивоу у Сирији и Ираку, што милитантима ствара велике проблеме. Очигледно је да је оваква ситуација изузетно неповољна за милитанте, јер је њихова "пријестоница" […]

уторак, август 12, 2014 / 10:09

Припадници Исламске државе запријетили су Турској да ће на њима својствен начин "ослободити" Истанбул како би се поново отворила брана на ријеци Еуфрат.

Ниво воде те ријеке је на рекордно ниском нивоу у Сирији и Ираку, што милитантима ствара велике проблеме.

Очигледно је да је оваква ситуација изузетно неповољна за милитанте, јер је њихова "пријестоница" Рака, на сјеверу Сирије, у том подручју. То ће изазвати хуманитарну катастрофу ако ниво воде достигне ниво приближно језеру Асад, пише Раша Тудеј.

У најновијем видеу милитаната Исламске државе, један члан је упозорио да ће екстремисти ослободити брану на Еуфрату "отварањем" Истанбула, ако турска влада то не учини.

"Молим Бога да турска влада преиспита своје одлуке. Ако то не ураде сада, ми ћемо то урадити умјесто њих ‘отварањем’ Истанбула", рекао је Абу Моса, главни говорник групе током снимања петоепизодног документарног филма у Раки. Рекао је да је то његова јасна пријетња Истанбулу.

Последње борбе у околини брана у Мосулу, Таби и Хадити омогућиле су милитантима велику контролу, јер су то неке од највећих брана у Ираку.

Турска, Сирија и Ирак веома су зависне од воде из Еуфрата која протиче кроз тај регион.

Уравнотежено коришћење ријеке проблем је још од седамдесетих. Суше могу да буду окидач за нове сукобе саме по себи, а нарочито свјесне блокаде.

Сирија се 13. маја суочила са несташицом воде у Алепу, након што су екстремисти затворили брану, стављајући два милиона људи у смртну опасност. Само двије недеље касније, либанске новине наводиле су да је турска влада умијешана у све то, што је Анкара негирала.

Када је вода последњи пут пресјечена у јуну, ниво воде у језеру Асад опао је за шест метара, остављајући милионе Сиријаца без пијаће воде. Постепено смањење нивоа воде трајало је око мјесец и по дана.

Према писању листа Ел Акбар, у интервјуу са анонимним извором блиским Турској, наведено је да је Турска одлучила да интервенише у конфликт у Сирији прекидом дотока воде из Еуфрата. Мјештани су рекли да је то "рат око воде" који њима доноси зло.

Турска влада је, такође, недавно била у центру пажње због навода да је помогла ширење Исламске државе "жмурењем на једно око", допуштајући екстремистима да прођу преко турксе границе са Сиријом.

Такође, Дамаск је у марту у Уједињеним нацијама оптужио Турску да потпомаже побуњенике да пређу са територије Турске, гдје наводно постоји неколико огранака Ал Каиде.

Турска још увек није ријешила проблем са 49 талаца, за које се наводи да су киднаповани из конзулата у Мосулу од стране ИСИЛ-а 11. јуна.



Оставите одговор