БиХ: Спољнотрговински дефицит 3,42 милијарде евра

БиХ је прошле године остварила спољнотрговински дефицит од 3,42 милијарде евра, подаци су Спољнотрговинске коморе БиХ. БиХ је прошле године извезла робу у вриједности од 4,31 милијарде евра, а увезла у вриједности од 7,73 милијарде евра. Подаци о извозу БиХ показују да је узрочник овако високог спољнотрговинског дефицита структура производа којима се тргује, с обзиром […]

среда, октобар 24, 2012 / 11:18

БиХ је прошле године остварила спољнотрговински дефицит од 3,42 милијарде евра, подаци су Спољнотрговинске коморе БиХ.

БиХ је прошле године извезла робу у вриједности од 4,31 милијарде евра, а увезла у вриједности од 7,73 милијарде евра.

Подаци о извозу БиХ показују да је узрочник овако високог спољнотрговинског дефицита структура производа којима се тргује, с обзиром да се углавном извозе производи ниже додатне вриједности, док структура увоза показује увоз производа више додатне вриједности.

И претходне три године спољнотрговински дефицит БиХ био је већи од три милијарде КМ, а главни извозни производи БиХ су производи металне индустрије с нижим степеном обраде, дијелови за машинску индустрију, минерални, те производи од дрвета, као и поједини производи хемијске индустрије.

Када је ријеч о увозу, доминирају производи са високом додатом вриједношћу попут машина, механичких уређаја, електричних машина и опреме, те возила.

Из Коморе истичу да осим ових, БиХ увози и велики број најразличитијих производа за широку потрошњу, посебно прехрамбених, за које постоји реална могућност супституције домаћим производима.

Проблеми са којима се суочава цјелокупна привреда БиХ односе се на финасирање извоза, инфраструктуру квалитета, застарјелост технологије, негативан имиџ БиХ, недовољан број брендираних категорија, недостатак знања и вјештина из области менаџмента, организације и специфичних знања, недостатак информација и промоција на страним тржиштима, недовољна примјена иновација у индустрији, те неразвијена транспортна инфраструктура.

Проблеми у финасирању извоза односе се на високу цијену обртног капитала, ограниченост капитала развојних банака и неприлагођеност потребама привреде, неразвијеност структуре гарантних фондова, те непостојање буџетских грант шема за подршку развоја и промоције извоза.

Када је ријеч о проблемима инфраструктуре квалитета, у Комори првенствено мисле на недовољан број акредитованих тијела и релативно мали број цертификованих привредних субјеката.

Проблеми неадекватне институционалне инфраструктуре за подршку развоја извоза односе се на некоординираност између институција на свим нивоима власти и недостатак и неусклађеност развојних стратегија.

Из Коморе подсјећају да од укупног броја свих компанија у БиХ, њих око 99 одсто спада у мала и средња предузећа, које запошљавају мање од 10 радика, што их сврстава у групу микро компанија, те да у овом тренутку не постоји оптималан институционални оквир који подржава мала и средња предузећа у БиХ.

Из Коморе наглашавају да је неопходно радити на развоју постојећих и нових извозних производа у БиХ, као и вршити адекватну промоцију извоза, при чему је неопходна подршка свих релевантних институција у БиХ.



Оставите одговор