БиХ избацују из Савјета Европе!?

Ако не буде суштинског напретка у провођењу пресуде Сејдић – Финци и других преосталих обавеза и обећања, прије избора у октобру 2014. године, Мониторинг тим предлаже да Парламентарна скупштина затражи од Савјета министара да размотри суспензију Босне и Херцеговине, наводи се у нацрту резолуције коју је СЕ објавио на својој веб страници. Резолуција ће се […]

недеља, септембар 22, 2013 / 20:27

Ако не буде суштинског напретка у провођењу пресуде Сејдић – Финци и других преосталих обавеза и обећања, прије избора у октобру 2014. године, Мониторинг тим предлаже да Парламентарна скупштина затражи од Савјета министара да размотри суспензију Босне и Херцеговине, наводи се у нацрту резолуције коју је СЕ објавио на својој веб страници.

Резолуција ће се наћи на дневном реду Савјета Европе наредног мјесеца и очекује се да ће је Парламентарна скупштина усвојити.

У тексту који је сачинио Мониторинг тим за БиХ све се тамнијим бојама описује стање у БиХ. Наводи се да БиХ не проводи одређене сугестије и захтјеве Савјета Европе.

Истиче се да је ова институција тражила да Устав БиХ буде промијењен, као и Изборни закон, и уклоњене одредбе о дискриминацији. Након доношења пресуде Сејдић – Финци 2009. године, СЕ је појачао своје инсистирање на промјенама. Али, без резултата.

– Скупштина поново наглашава да је провођење пресуде Сејдић – Финци први корак у правцу свеобухватне промјене Устава. Она је потребна како би се БиХ могла ослободити институционалне кошуље наметнуте Дејтонским споразумом и упутила према модерној и функционалној демократији која је компатибилна с европским принципима, у којој сваки грађанин, без обзира на националност, ужива иста права и слободе.

Скупштина посебно разматра рестриктивна правила за утврђивање кворума, често кориштење ентитетског гласања и нејасно дефинирано право "виталног националног интереса". Умјесто да ти механизми превенирају прегласавање, они се систематски злоупотребљавају како би се блокирао процес одлучивања – наводи се у једној од тачака резолуције.

На 18 страница тог документа најчешће се спомиње: разочарење, неуспјех, забринутост, неспремност на компромис, неприхватање… Због сталног одбијања власти да прихвати захтјеве и препоруке Савјета Европе, извјештачи за БиХ препоручили су и да наредна парламентарна делегација из БиХ не буде прихваћена!



Оставите одговор