Аршини за хрватске генерале доносе слободу и Караџићу

Адвокат некадашњег предсjедника Српске, Американац Питер Робинсон се нада да ће Радован Караџић имати користи од ослобађајуће пресуде хрватским генералима. "Надам се да ће Караџић имати користи од те одлуке како у погледу оптужби за гранатирање, тако и због оваквог поступка Жалбеног вијећа што су то протумачили у корист оптуженог. Надам се да ће то […]

уторак, новембар 20, 2012 / 13:04

Адвокат некадашњег предсjедника Српске, Американац Питер Робинсон се нада да ће Радован Караџић имати користи од ослобађајуће пресуде хрватским генералима.

"Надам се да ће Караџић имати користи од те одлуке како у погледу оптужби за гранатирање, тако и због оваквог поступка Жалбеног вијећа што су то протумачили у корист оптуженог. Надам се да ће то бити и у случају Караџића", рекао је Робинсон.

Робинсон је за београдску ТВ Прва рекао да су и код инцидента на сарајевској пијаци Маркале докази посредни, слично као у случају гранатирања Книна, с тим што у Книну нико није узвраћао на гранатирање, а у случају Сарајева и муслимани су гранатирали Србе.

Он је оцијенио да би и Караџић можда требало да буде ослобођен, уколико би било примјењено исто правило.

Робинсон је напоменуо да не жели да коментарише ову пресуду, већ једноставно жели да обезбједи да се исто то примјењује на све људе пред Хашким судом, а посебно на Караџића.

Робинсон је рекао да никада у вијећу хашких судија није видио толику разлику у мишљењима оних који су "за" и који су "против".

"Нисам имао прилику да видим тако подијељена мишљења поводом пресуда, никада толико неслагање није било јако изражено", рекао је Робинсон.

Говорећи о могућности ревизије ослобађајуће пресуде, Робинсон је рекао да хашко Тужилаштво може да поднесе захтјев за ревизију пресуде уколико се пронађу нови докази, али да мисли да је то мало вјероватно.

Жалбено вијеће Хашког трибунала ослободило је 16. новембра хрватске генерале Анту Готовину и Младена Маркача, који су пред овим судом у априлу 2011. године првостепеном пресудом осуђени на 24, односно 18 година затвора за ратне злочине почињене над Србима 1995. године током војне акције "Олуја".

У агресији хрватских оружаних снага на сјеверну Далмацију, Лику, Кордун и Банију, која је названа "Олуја", са вијековних огњишта протјерано је око 230.000 крајишких Срба.

Према евиденцији Веритаса, у војној акцији и послије ње, погинуло је и нестало 1.922 Срба, од којих су 1.192 били цивили, а око половине је било старије од 60 година.

Због пресуде Жалбеног вијећа Хашког трибунала предсједавајући Генералном скупштином УН Вук Јеремић иницирао је сједницу на којој би се оцијенио рад ад-хок судова по покровитељством свјетске организације.



Оставите одговор