Африка кључно тржиште БХ грађевинаца

Вриједност грађевинских радова бх. фирми у иностранству током првих девет мјесеци срозала се за 14,7 одсто у односу на исти период прошле године, а афричко тржиште, на којем је реализовано више од половине ових послова, је очито и даље најзначајније за бх грађевинске компаније, потврђују најновији подаци Агенције за статистику БиХ. Прецизније говорећи, вриједност ино-реализованих […]

субота, новембар 30, 2013 / 11:35

Вриједност грађевинских радова бх. фирми у иностранству током првих девет мјесеци срозала се за 14,7 одсто у односу на исти период прошле године, а афричко тржиште, на којем је реализовано више од половине ових послова, је очито и даље најзначајније за бх грађевинске компаније, потврђују најновији подаци Агенције за статистику БиХ.

Прецизније говорећи, вриједност ино-реализованих радова домаћих грађевинских фирми од почетка године и закључно са крајем септембра износила је 80,8 милиона КМ, док је у истом времену прошле године била 94,7 милиона КМ.

Од укупно остварених послова вриједност оних који су реализовани у Африци износила је 45,7 милиона КМ (56,6 одсто), а овај износ је за 4,5 милиона већи у односу на исти посматрани период прошле године.

Међу земљама Црног континента домаће фирме имају највећу прођу у Етиопији, гдје су завршени послови у вриједности 25,4 милиона КМ, што је за 6,6 милиона КМ више у односу на исто вријеме прошле године.

Одмах након Етиопије на скали реализованих радова у Африци котира Либија са 8,7 милиона КМ, што је за 1,3 милиона више у односу на исто вријеме прошле године, а потом слиједи Кенија с остварених 7,4 милиона КМ посла, што је готово дупло мање у односу на прошлу годину.

Вриједност радова реализованих у Европи у овом времену износила је 29,96 милиона КМ, што је значајан пад у односу на исти период прошле године, када је остварен 48,1 милион КМ послова.

На европском континенту највише послова реализовано је у Словачкој, и то у вриједности око осам милиона КМ, а одмах иза ње слиједи Србија са 3,4 милиона КМ.

У Азији укупна реализација износила је око пет милиона КМ и у благом је паду у односу на првих девет мјесеци прошле годину, од чега већина отпада на Ирак 4,5, а остатак на Пакистан и Катар.

Ипак, представници грађевинског сектора у Привредној комори РС сматрају како је удио ино-послова домаћих грађевинских фирми у износу укупних послова толико мали да су тренутно владајући трендови у овој области занемариви.

Вриједност ино-реализованих радова домаћих грађевинских фирми од почетка године и закључно с крајем септембра износила је 80,8 милиона КМ

“Само у РС се на годишњем нивоу реализује око милијарду КМ грађевинских послова, док се њихов износ у ФБиХ могао процијенити и на дупло већу суму. Када то кажемо, постаје сасвим јасно да је око 80 милиона реализованих ино-послова у односу на укупну своту грађевинске активности, нажалост, веома мала”, констатовано је Станко Иваштанин, секретар Удружења грађевинарства и индустрије грађевинских материјала РС.

Он је додао да вриједност грађевинских радова фирми из РС у иностранству у укупним пословима износи до максималних пет одсто.

Иваштанин је оцијенио како грађевинским фирмама недостају снага и капацитет како би прихватили велике послове.

“Главни разлози због којих биљежимо мали број послова на страним тржиштима су: уситњеност домаћег грађевинског сектора, непостојање конзорцијума који би могли аплицирати за веће послове, а и чињеница да тешко можемо доћи до гаранција којима је потребно обезбиједити велике послове на ино-тржиштима”, констатовао је он.

Подсјећања ради, посљедње три године, због немира и ратних дешавања, бх. грађевинске фирме изгубиле су веома значајне послове на либијском и египатском тржишту.

Један од свјетлијих изузетака у лошој слици реализације грађевинских послова у иностранству ове године представља сарајевски “Енергоинвест”, који је с албанским “Електропреносом” уговорио посао вриједан 71 милион КМ.

Високоградња највише заступљена у Европи

Посматрано по врсти грађевинских радова, високоградња је највише заступљена у земљама Европе (99,1 одсто), затим у земљама Африке (0,9 одсто), док ови радови бх. фирме уопште нису обављале у Азији, наводи се у подацима Агенције за статистику БиХ.

Нискоградња је заступљена највише у земљама Африке (70,6 одсто), затим у земљама Европе (21,6 одсто), те земљама Азије (7,8 одсто).



Оставите одговор