А они нама враћају у тегли: Семберска цвекла ће се извозити у Словенију

Црњеловачки произвођачи поврћа удружени кроз Пољопривредну задругу Повртларство Бијељина уговорили су производњу и пласман 300 тона цвекле за словеначку фирму "Ета", рекао је Мићо Живић, директор задруге која окупља 120 коопераната. „Разматрамо и пласман око 1.000 тона парадајза за „Подравку“ из Копривнице, али проблем су високи транспортни трошкови које бисмо морали укалкулисати у продајну цијену“, […]

четвртак, април 17, 2014 / 07:34

Црњеловачки произвођачи поврћа удружени кроз Пољопривредну задругу Повртларство Бијељина уговорили су производњу и пласман 300 тона цвекле за словеначку фирму "Ета", рекао је Мићо Живић, директор задруге која окупља 120 коопераната.

„Разматрамо и пласман око 1.000 тона парадајза за „Подравку“ из Копривнице, али проблем су високи транспортни трошкови које бисмо морали укалкулисати у продајну цијену“, каже Живић за пословни портал Капитал.

Он истиче да су кооператни ПЗ „Повртларство“ прошле године произвели и пласирали 650 тона поврћа, а вјерују да ће ове години постићи пуно бољи резултат. Извоз у Словенију, не значи да ће прекидати сарадњу са бањалучком „Витаминком“ и бијељинском фабриком „Сава Семберија“.

Живић истиче да пољопривредни произвођачи гарантују квалитет своје робе, али, истовремено од откупљивача очекују плаћање у што краћем року.

„Информисани смо да ће град Бијељина пружити подршку организованом откупу поврћа и воћа, те да је за ту намјену планирано око 180.000 КМ у Аграрном фонду у овој години. Истовремено је планирана и подршка задругама које врше организовани откуп поврћа и воћа у износу од 100.000 КМ. То ће представљати значајну помоћ напорима пољопривредника и повртлара да у овој години произведу што више поврћа и да га на вријеме доставе прерађивачима“, каже Живић.

Ранијих година произвођачи поврћа у Семберији морали су чекати шест мјесеци, па и дуже, да би наплатили новац за испоручене сировине. Чвршћим уговорима и изграђивањем узајамног повјерења, ситуација би се могла умногоме измијенити, од чега би корист имали и произвођачи и прерађивачи.



Оставите одговор