Синхонизовано: Сипа у Павловић банци, Босић поднио тужбу против Додика

Предсједник СДС-а Младен Босић поднио је кривичну пријаву против предсједника Републике Српске Милорада Додика и власника и управе Павловић интернешенал банке због наводних малверзација у вези са куповином виле у Београду. Готово истовремено на мети СИПЕ и Тужилаштва БиХ биле су просторије Павловић банке у Бијељини. Детаље и разлоге претреса нису жељели да открију. Само […]

среда, новембар 18, 2015 / 18:28

Предсједник СДС-а Младен Босић поднио је кривичну пријаву против предсједника Републике Српске Милорада Додика и власника и управе Павловић интернешенал банке због наводних малверзација у вези са куповином виле у Београду.

Готово истовремено на мети СИПЕ и Тужилаштва БиХ биле су просторије Павловић банке у Бијељини. Детаље и разлоге претреса нису жељели да открију. Само су кратко саопштили да је извршена провјера одређених рачуна и трансфера у овој банци.

“По налогу Тужилаштва БиХ, полицијски радници СИПЕ, проводе одређене истражне активности у наведеној банци. Више информација или детаља не можемо дати”, рекао нам је Борис Грубешић, портпарол Тужилаштва.

“Ми смо данас, тачније јутрос, добили најаву да ће контрола из СИПЕ тражити одређену документацију на увид”, казао је за БН ТВ извршни директор “Павловић банке” Бијељина, Петар Лазић.

Како БН ТВ незванично сазнаје ријеч је о финансијским малверзацијама у које је укључен сам врх Републике Српске, а које се односе на сумњиве кредите и начин пласирања истих.

Лазић са друге стране тврди да је "Павловић банка" позната по томе да никада није била укључена ни у какве незаконите трансакције.

“Не сматрам да је ово нешто значајно, већ да је у домену редовних активности које СИПА проводи и наш је интерес као и интерес цјелокупне заједнице да се све сумњиве трансакције провјере и испитају, како би се све евентуалне незаконите активности санкционисале”, казао је извршни директор “Павловић банке” Бијељина додајући да нема информације о томе који су то рачуни предмет контроле СИПЕ.

Српска демокрастка странка поднијела је кривичну пријаву против организоване групе, чији је организатор Милорад Додик, због извршења више кривичних дјела.

Поред Додика кривчна пријава је поднесена и против власника Павловић Интернационал банке Слободана Павловића, Радомира Јовановића, директора банке Петра Лазовића, бившег директора Слобомира Блага Благојевића, чланова надзорног одбора Павловић банке Миле Павловић и Милован Ерић, као и директорице Агенције за банкарство Славице Ињац.

Kако гласе оптужбе

Поменута група се сумњичи да су извршили кривична дјела злоупотребе службеног положаја и овлашћења кривичног закона Републике Српске и БиХ, давање и примање мита, удруживањеради чињења криивчних дјела и организованог криминала.

Постоје основи сумње да су ова лица, користећи свој утицај, јавну функцију и значајна новчана средства извршили горе наведена кривична дјела тако што су Милораду Додику када је он био предсједник владе Републике Српске у 2008. години омогућили пријем новчаних средстава у износу од 1.468.373,00 КМ по основу наводног кредита, као и да су за рачун Милорада Додика овај наводни кредит отплаћивали у замјену за одређене противуслуге.

Наиме, Милорад Додик је као купац дана 16.маја 2007. г. закључио уговор о купопродаји непокретности са Комерцијалном банком ад Београд као продавцем и то породичне стамбене зграде у Београду, ул. Васка Попе бр. 16, површине 341м2, гараже од 45м2 и помоћне просторије од 63м2, за укупну купопродајну цијену од 850.000,00 евра, Додик је прије потписивања уговора, тачније 03. марта .2007. године платио капару у износу од стотину хиљада евра, а на дан овјере уговора о купопродаји 16. маја. 2007. године платио је преостали износ од 750 хиљада евра.

Милорад Додик је са свог рачуна у Павловић Банци 14. маја 2007. године пребацио 750 хиљада евра на свој рачун у Комерцијалној банци ад Београд.

Као доказ да је ово урађено је уговор о купопродаји и налог за извршење дознаке у иностранству, који су склопљени први, 16.маја.2007. године и други два дана раније, 14. маја. 2007. године

Након пребацивања средстава београдској Комерцијалној банки, која је продавала некретнину, Додик се укњижио као власник без икаквих терета.

Документи

Према документима банке под називом – Приједлог Централном кредитном одбору од 18. јуна 2008. године потписаног од стране службенице Љиљане Гарић и приједлога Одлуке бр. ИВ-3192 од 27.06.2008. године, које је потписао директор Петар Лазић, средстава у износу од 750 хиљада евра на рачуну Милорада Додика код Павловић банке ад на дан 14. маја. 2007. године наводно воде поријекло из кредита у износу од 1.468.373,00 КМ, уговор број И-2-2020 од 14.05.2007. године који је био обезбијеђен намјенским депозитом у износу од 100%.

Поменутим документима, у јуну 2008. године Павловић банка улази у процедуру измјене услова поменутог кредита из 2007. године измјеном периода отплате, измјене каматне стопе, промјене средстава обезбјеђења.

Одлуком Кредитног одбора Павловић банке ИВ-5-3154 од 25.06.2008. године коју је потписао предсједник Кредитног одбора Петар Лазић, одобрена је измјена услова кредита Милораду Додику из 2007. године на начин да се као инструмент враћања кредита успоставља, депозит у износу од 489.457,66 КМ, хипотека на предметној некретнини и властита мјеница Милорада Додика.

Одлуком бр. И-2-3216/08 од 27.06.2008. године Надзорни одбор Павловић банке је одобрио дугорочни кредит Милораду Додику у износу од 1.468.373,00 КМ (претпоставка је да се ово односи на одобрење измјене кредита из 2007. године уколико је и постојао кредит из 2007. године). Ову одлуку је потписао Слободан Павловић. Даље међу доказима је и уговор о кредиту који је Додик потписао са Павловић банком 27. јуна. 2008.

У циљу реализације овог кредита, Павловић банка је пренијела средства у корист рачуна Милорада Додика општим налогом за пренос дана 26.08.2008. године у износу од 1.468.373,00 КМ.

У приједлогу Централном кредитном одбору од 18.јуна.2008. године и у Одлуци бр. ИВ-3192 од 27.06.2008. године је наведено да се овим документима предлаже измјена кредита по уговору број И-2-2020 од 14.05.2007. године, а то значи да су средства по овом кредиту у износу од 1.468.373,00 КМ наводно пласирана у 2007. години.

Према кривичној пријави за то није постојао основ за пренос средстава који је извршен дана 26.08.2008. године у износу од 1.468.373,00 КМ, јер би то значило да се износ кредита од 1.468.373,00 КМ два пута уплаћује Милораду Додику, а у случају рефинансирања, кредитом из 2008. године би се само измјенила камата, рок отплате и обезбјеђења, дакле не би постојала обавеза пласирања кредита од стране Павловић банке.

Даље се наводи да је потребно утврдити да ли је уопште и закључен уговор о кредиту број И-2-2020 од 14.05.2007. године или је ријеч о фиктивном правном послу увидом у архиву Павловић банке због чега треба саслушати Милорада Додика, Слободана Павловића, Блага Благојевића, Петра Лазића и Лиљану Гарићкако би се сазнали сви детаљи о овим очито мутним радњама.

Као средство обезбјеђења Уговора о кредиту ИВ-3-3188 од 27.06.2008. године, било је предвиђено да Милорад Додик преда банци намјенски депозит од 490.000,00 КМ. Међутим, према пријави, Слободан Павловић, предсједник Надзорног одбора банке, 26.августа.2008. године закључује са банком Уговор о ороченом намјенском депозиту којим се он као депонент обавезује да ће положити износ од 490.000,00КМ а у циљу обезбјеђења уговора о кредиту који је узео Додик.

Поред овог, Милорад Додик је дао овлашћење Благи Благојевићу, који је био директор Павловић банке, за заступање пред ИВ Општинским судом у Београду у циљу установљења хипотеке на предметној непокретности па се поставља питање због чега је Милорад Додик дао пуномоћје за овако битан посао лицу повезаном са Павловић банком, а не свом адвокату или члану породице.

У кривичној пријави је наведен за што постоје докази и план отплате кредита гдје је до јуна 2010. г. била мјесечна рата иу износу 18.983,39 КМ, као и уплатнице које је уплаћивао Радомир Јовановић .

Постоји сумња да је Павловић банка не само наводно дала кредит Милораду Додику, већ и лице које је повезано са Слободаном Павловићем Радомир Јовановић отплаћивало овај кредит за Милорада Додика.

Претпоставка је да је кредит из 2007. године фиктиван посао, да је Милорад Додик из сопствених средстава исплатио износ од 750.000,00 евра за куповину некретнине у Београду и то без уписа било каквих терета на некретнини, а да би након тога у циљу прикривања поријекла новца, притиска медија, као и одређених противчинидби за остале чланове организоване групе, узео кредит у јуну 2008. године од Павловић банке у износу од 1.468.373,00 КМи који износ по кредиту није користио за куповину некретнине (будући да је иста у том тренутку већ стечена),већ задржао за себе.

Према сазнањима, Слободан Павловић је у овом периоду купио зграду у Бањалуци у улици Краља Петра И Карађорђевића бр.74, гдје се тренутно налази филијала Павловић банке по знатно нижој цијени од тржишне цијене те је потребно испитати да ли ова трансакција има везе са предметним сумњивим кредитом и отплатом кредита од стране лица повезаних са Слободаном Павловићем.

У том погледу, потребно је саслушати Милорада Додика, Слободана Павловића, Петра Лазића, Благу Благојевића и службеницу Лиљану Гарић.

Даље, потребно је саслушати и друге чланове Надзорног одбора Павловић банке у тренутку извршења дјела, а то су Миле Павловић, Милован Ерић и Милош Милошевић адвокат будући да су активно учестовали у овим радњама.

Треба истаћи да је Агенција за банкарство Републике Српске, односно директорка Славица Ињац у овом случају пропустила да предузме мјере обавезног надзора и контроле, као и чињеницу да је иста несумњиво знала за све горе описане радње.



0 КОМЕНТАРА

Оставите одговор