РТРС подсјећа на пренесене надлежности

Према изворном Дејтонском споразуму, Република Српска и Федерација БиХ имале су скоро сва обиљежја самосталиних и суверених држава.

понедељак, новембар 21, 2016 / 21:29

Према изворном Дејтонском споразуму, Република Српска и Федерација БиХ имале су скоро сва обиљежја самосталиних и суверених држава.

Међутим, у годинама које су услиједиле, захваљујући прије свега политици Међународне заједнице, надлежности ентитета су "осипане", а све више надлежности пребацивано је на ниво БиХ.

Иако и не постоји у Уставу БиХ, Институција Виског представника, тако је на себе преузела уставотворну, законодавну, а често и судску власт и то највише на штету Републике Српске. Створене су бројне институције које уопште нису биле предвиђене Дејтонским споразумом, док су од Републике Српске одузете укупно 83 надлежности.

У децембру 1996. године, Предсједништво БиХ донијело је одлуку да Савјет министара има само три министарства и то Министарство за спољне послове, спољну трговину и економске односе и цивилне послове.

Само четири године касније, под притиском Међународне заједнице формирана су и Министарства за људска права и избјеглице, за трезор институција БиХ, а нешто касније високи представник намеће Измјене закона о Савјету министара, којим се уводе Министарство транспорта и комуникација, Министарство безбједности и Министарство правде. Касније је, Законом о одбрани формирано и Министарство одбране, чиме је фактички укинута Војска Републике Српске.

Осим нових министарства, са ентитета на заједничке институције пренесене су бројне надлежности из области одбране, безбједности, правде. Формиране су обавјештајно безбједносне агенције, Високи судски и тужилачки савјет, Суд и Тужилаштво БиХ, а на заједничке органе пренесени су и царина и индиректни порези, али и јединствена евиденција личних података.

Српска је остала без дијелова надлежности из области енергетике, јавних набавки, телекомуникација, статистике, концесија, акредитовања… Често су од ентитета одузимане и, наизглед, неважне надлежности, као што је безбједност саобраћаја, а једини циљ је био што више слабити ентитете, а јачати БиХ.

Заустављање преноса надлежности почело је очувањем Министарства унутрашњих послова Републике Српске, које је неколико пута било на удару, али и надлежности из области пољопривреде, у којој су притисци тренутно можда и најјачи. Преношења више неће бити, поручују власти Републике Српске, које најављују корак по корак – враћање одузетих надлежности.



0 КОМЕНТАРА

Оставите одговор