Празници прошли, сретно ново задужење

Влада Српске поново крпи буџетске рупе новим задужењима. 27. јануара власт ће се по 16. пут задужити аукцијом трезорских записа на Бањалучкој берзи, којом планирају да закрпе буџет са 25 милиона марака. Номинална вриједност трезорског записа је 10.000 КМ, а рок доспијећа годину дана. Влада је, чини се, из треће прешла у пету брзину задуживања, […]

субота, јануар 18, 2014 / 08:34

Влада Српске поново крпи буџетске рупе новим задужењима. 27. јануара власт ће се по 16. пут задужити аукцијом трезорских записа на Бањалучкој берзи, којом планирају да закрпе буџет са 25 милиона марака. Номинална вриједност трезорског записа је 10.000 КМ, а рок доспијећа годину дана.

Влада је, чини се, из треће прешла у пету брзину задуживања, јер је ово други пут у мјесец дана да се задужује на овај начин.

“То само говори да Влада нема новца и да ова власт нема појма куда гони. Свих ових година су врло успјешно трошили, а нису били у стању да покрену економију и зараде паре”, каже економиста Светлана Ценић.

Најновијим позајмљивањем новца Влада ће већ искористити око 50 милиона марака, од прописаних 120 милиона на годишњем нивоу. Да ће трезорски записи поново бити сламка спаса, могло се и претпоставити, након дебакла са ММФ-ом и случајем Електропренос.

“Ово што су у 20 дана искористили 40 одсто од прописаног лимита за задужење трезорскм записима на годишњем нивоу показује да Влада има проблема са финансирањем буџета. На то утичу три фактора – један је то што нема транше ММФ-а, други што још нема новца од Електропреноса, те посрнула привреда која не зарађује”, сматра економиста Дамир Миљевић.

Опозиција и стручна јавност одавно упозорава на, како кажу, погубну економску политику Владе, али ентитетски руководиоци и даље тврде да Република Српска није презадужена, те да редовно сервисира свој дуг.

Покушали смо да добијемо коментар неког од чланова владајућег СНСД-а, али нико кога смо контактирали није желио да говори за БН телевизију. Укупан дуг Српске, кажу економисти, већ је достигао пет милијарди марака, од чега је спољни око три милијарде.

Такође, подаци Централне банке БиХ показују да је укупан дуг јавних фондова, општина и ентитета према комерцијалним банкама већи од 900 милиона марака, што је, како истичу поједини економисти, 27 пута више у односу на период прије доласка СНСД-а на власт.



0 КОМЕНТАРА

Оставите одговор