Назиру се обриси савеза Русија – Иран – Турска

Русија је размjестила бомбардере далеког домета у иранску авио-базу Хамадан и извршила прве нападе по позицијама терориста у Сирији.

петак, август 19, 2016 / 14:06

Русија је размjестила бомбардере далеког домета у иранску авио-базу Хамадан и извршила прве нападе по позицијама терориста у Сирији.

Како се наводи у саопштењу министарства одбране, ријеч је о бомбардерима Ту-22М3 и Су-34 који су пребачени у Иран како би се умањило вријеме прелета авиона на 60 одсто и повећао терет који ти авиони могу да понесу. До сада су авиони далеког домета узлијетели са аеродрома из Сјеверне Осетије.

Неки аналитичари говоре да је ново партнерство Русије и Ирана пореметило америчке планове и нарушило равнотежу снага, онаквом како је замишља САД. Истовремено, Анкара не пориче могућност давања војне базе Инџирлик Русији.

Као одговор на јучерашње изјаве дате у Савету Федерације, да би следећи логичан корак био да Турска омогући коришћење Инџирлик базе за руске операције у Сирији, лист Хуријет наводи ријечи турског Министра спољних послова Мевлута Чавушоглуа.

Чак и током посјете Русији, Чавушоглу је изјавио да Анкара нуди Москви да заједно изводе против-терористичке операције. “Све могућности су и даље на столу,”, рекао је Чавушоглу.

Предсједник Турске Реџеп Тајип Ердоган ће следеће седмице посјетити Иран, саопштило је иранско Министарство спољних послова. Према мишљењу аналитичара, ова посета ће бити коначан корак у стварању континенталне уније Русије, Ирана и Турске.

Ирански стручњаци верују да ће се предстојећом Ердогановом посетом коначно решити несугласице и створити учинковита коалиција која ће бити у стању да настави да ради на де-ескалацији грађанског рата у Сирији и маргинализовању деструктивних снага које представљају Запад и државе Персијског залива. Трочлана коалиција, коју ће чинити Русија, Иран и Турска, заузеће водећу позицију у региону.

Међутим, званична Москва наводи да сарадња те три земље не замењује постојеће формате за решавање кризе.



Оставите одговор