На шта спаде буџет Зимбабвеа: Остало само 217 долара!

Зимбабве се налази у финасијском колапсу, а у државној каси је преостало свега 217 долара, објелоданио је министар финансија те земље Тендеј Бити. Толика сума је, према ријечима Битија, остала у државној благајни након што су исплаћене плате државним службеницима. Министар је додао да неки од тих чиновника имају знатно више новца него што га […]

среда, јануар 30, 2013 / 15:50

Зимбабве се налази у финасијском колапсу, а у државној каси је преостало свега 217 долара, објелоданио је министар финансија те земље Тендеј Бити.

Толика сума је, према ријечима Битија, остала у државној благајни након што су исплаћене плате државним службеницима.

Министар је додао да неки од тих чиновника имају знатно више новца него што га тренутно има у трезору земље.

Економска ситуација у Зимбабвеу почела је нагло да се погоршава почетом протекле деценије, када је предсjедник те афричке државе Роберт Мугабе наредио одузимање земље фармерима који су махом били пориjеклом из Велике Британије и неких других европских земаља.

Таква политика изазвала је пад повjерења инвеститора, а производња у Зимбабвеу је драстично опала, посебно након увођења међународних санкција тој земљи, преноси агенција АП.

Међународне санкције и други проблеми изазвали су у Зимбабвеу и велики пад девизног прилива од страних туриста, а због општег привредног колапса та земља је, после разорне хиперинфлације у 2009. години, престала да користи сопствену валуту и прешла на долар.

Упркос извjесном побољшању економске ситуације у току прошле године, економија Зимбабвеа је, према оцjени експерата, још у врло лошем стању, а услови пословања су отежани усљед битно умањене ликвидности, нестабилности у снабдиjевању електричном енергијом и недостатка радне снаге.

Дражавни буџет Зимбабвеа за ову годину утврђен је, иначе, на суму од 3,8 милијарди долара, а према оцјени економиста земља би требало да оствари петопроцентни привредни раст. Министар финансија је, међутим, указао да ће Хараре обратити другим државама за финансијску помоћ.

Добри познаваоци економске ситуације у Зембабвеу наводе да у земљи сада око 90 одсто радно способног становништва нема посао, а велики фарми које су раније одузете европским земљопоседницима је потпуно запуштен.



Оставите одговор