Мирно спавајте, ништа од ревизије приватизације у Српској

Приватизација у Републици Српској уништила је стотине фирми, кључни привредни ресурси багателно су распродати, а током ревизије ниједан поступак није поништен.

уторак, новембар 1, 2016 / 08:06

Приватизација у Републици Српској уништила је стотине фирми, кључни привредни ресурси багателно су распродати, а током ревизије ниједан поступак није поништен.

Од почетка приватизације у Српској је у 722 предузећа приватизован државни капитал. Колико тачно тих фирми више не ради надлежни неће да кажу, али је јасно да се ради о стотинама, из којих су на улици и без увезаног радног стажа остали бројни радници.

Након притиска Савеза синдиката и радника који су остали без посла 2006. године основана је Комисија за ревизију приватизације. Међутим, за десет година постојања ова комисија није урадила ништа, ниједна приватизација није поништена, а корист су имали само чланови који су добијали високе накнаде за свој нерад.

Економиста Светлана Ценић наглашава да се ни за једну приватизацију не може рећи да је била успешна, јер је производња потпуно уништена.

"Стално се прича о ревизији приватизације, како ће се казнити профитери, што је лаж и замајавање становништва. Нико им не објашњава да је сва документација сада застарела и да једном укњижена имовина не може бити поништена. Све је рађено да се потроши што више више времена, а да се ништа не уради. Никаквих ревизија више никада неће ни бити. Да постоји закон који каже да таква врста криминала не застарева могло би се нешто урадити, а овако је немогуће када је финансијској документацији истекао рок", нагласила је Ценићева.

Додаје да је “Бирач” најочитији пример криминалне приватизација у коме је била највећа пљачка.

"Имали смо и случајеве приватизације где власт обезвреди и уништи предузеће, постављањем свог кадра који ће то да уради, онда тако уништено продају некоме. Тај неко направи штету или не уради ништа, а онда држава поново парама пореских обвезника купи ту фирму и све испочетка. Најочигледнији пример такве приватизације је ‘Нова Борја’", рекла је Ценићева.

Председник Савеза синдиката РС Ранка Мишић каже да су тражили начин како да заштите раднике који су имали огромне проблеме да остваре своја права у приватизованим предузећима.

"Тражили смо да се преиспита како је неко дошао до друштвене имовине. Савез синдиката је највише захтева поднео за утврђивање неправилности у поступку приватизације, али ниједан наш захтев није био окончан позитивно. Нажалост, чланови комисије су били незаинтересовани или нису могли да ураде ништа под притиском лобија, који је требао да буде предмет процесуирања" рекла је Мишићева.

Додала је да одговорност за нерад комисије ида на терет Владе РС, а кола су се сломила на најслабијој карици – радницима.

“Добре” приватизације

Међу добрим приватизацијама наводи се “Рафинерија Брод” што, према њеном мишљењу Светлане Ценић није позитиван пример.

"Рафинерија је потпуно очишћена од дугова и онда продата Русима, а сада је акумулирани губитак појео капитал од продаје. Извлачи се профит, док дугови остају на ‘Рафинерији’. Исто је и у ‘Оптими Модрича’, која је и у време Милана Јелића, када је био директор, позитивно пословала, што сада није случај" истакла је Ценићева.



Оставите одговор