Литванци продају дуг фабрике глинице

Стечајни управник Укио банке Литванија објавио је позив за прикупљање понуда за продају 78.420.000 евра потраживања од Фабрике глинице Бирач, односно њене кћерке фирме "Бирач Европа", сазнаје пословни портал Капитал. У обавјештењу стечајног управника Укио банкас, наводи се да „Бирач Еуропе“ контролише једну од највећих пословних групација у Босни и Херцеговини које дјелују у области […]

четвртак, август 28, 2014 / 15:09

Стечајни управник Укио банке Литванија објавио је позив за прикупљање понуда за продају 78.420.000 евра потраживања од Фабрике глинице Бирач, односно њене кћерке фирме "Бирач Европа", сазнаје пословни портал Капитал.

У обавјештењу стечајног управника Укио банкас, наводи се да „Бирач Еуропе“ контролише једну од највећих пословних групација у Босни и Херцеговини које дјелују у области рударства и производњи глинице“.

„Група је један од највећих произвођача глинице у централној и источној Европи. Осим тога, производи хидрат и зеолит“, наводи се у обавјештењу стечајног управника које је у посједу ЦАПИТАЛ-а.

У Укио банци убјеђују потенцијалне купце 154 милиона КМ вриједног потраживања, да је годишњи производни потенцијал Фабрике глинице Бирач и његових повезаних лица 600.000 тона сировог алуминија и зеолита, додајући да се тренутно користи од 50 до 60% производних капацитета.

Годишњи приход 84 милиона евра!?

Укио банка тврди да годишњи приход Фабрике Бирач од продаје износи 84.400.000 евра (према подацима из 2013. године).

Групација „Бирач“ се састаоји од „Алумине“ доо, Рудника боксита „Сребреница“, те ћерки фирми „Механика“, „Алусила“.

Потраживања су, тврде у Укио банци, осигурана акцијама наведених друштава, хипотекама, те имовином и акцијама компанија “Бирач Еуропе” и “Бирач-Енерго” доо.

Потраживања повјерилаца се могу користити у сљедеће сврхе: капитализације дугова и стицање контроле над групом или наплату дуга кроз продају заложене имовине.

Рок за достављање понуда је 19. септембар 2014.године.

Према информацијама којима располаже ЦАПИТАЛ за куповину ових потраживања најзаинтересованија је једна група домаћих бизнисмена која је Литванцима већ доставила понуду.

Нуде им мање од 10 одсто од процјењених 154 милиона КМ потраживања.



Оставите одговор