Китаровићeва у писму УН-у тражи хитну пресуду за Шешеља

Новоизабрана хрватска предсједница Колинда Грабар Китаровић је од генералног секретара Уједињених нација Бан Ки Муна затражила да предузме све кораке како би обезбиједио да се Војислав Шешељ врати у притвор Међународног суда у Хагу и да се што прије донесе пресуда у његовом случају. „Пуштање Шешеља поткопава сврху због које је Савјет безбједности основало Међународни […]

недеља, јануар 18, 2015 / 13:02

Новоизабрана хрватска предсједница Колинда Грабар Китаровић је од генералног секретара Уједињених нација Бан Ки Муна затражила да предузме све кораке како би обезбиједио да се Војислав Шешељ врати у притвор Међународног суда у Хагу и да се што прије донесе пресуда у његовом случају.

„Пуштање Шешеља поткопава сврху због које је Савјет безбједности основало Међународни кривични суд за бившу Југославију. Зато тражим од Вас да предузмете све потребне кораке како би се осигурало да се Шешељ врати у притвор ICTY-ја све док не буде испуњавао услове за привремено пуштање које сви други затвореници ICTY-ја морају да испуне”, наводи се у писму Грабар Китаровић Бан Ки Муну, које је данас агенцији Хина доставио њен изборни штаб.

„Из разлога који нису сасвим јасни”, како каже Грабар Китаровић, ICTY је у новембру 2014. пустио на привремену слободу Шешеља „из хуманитарних разлога” због „погоршања здравственог стања” и затражило да се врати у Србију.

Међутим, ICTY му за привремено пуштање на слободу није одредио услове који су уобичајени, каже Грабар Китаровић.

Она тако помиње да се од „Шешеља није тражило да се уздржи од јавних иступа или ангажмана у политичком животу док је на привременој слободи”, као и да се Шешељ „није морао обавезати да ће се вратити у ICTY када то од њега буде тражио суд”.

Изражавајући „дубоку забринутост”, Грабар Китаровић наглашава да жртве заслужују да се Шешељ врати у притворску јединицу ICTY-ја и да се што прије донесе пресуда, преноси Хина.

„Љубазно Вас молим да предузмете све мјере које су вам на располагању да се испуне оба циља, укључујући и сазивање сједнице Савјета безбједности око овог важног питања”, каже новоизабрана хрватска предсједница, која ће на ту дужност званично ступити 19. фебруара.

Шешељ је оптужен 2003., суђење је завршило 2010, али досад није донесена пресуда, подсјећа хрватска агенција.

„По свим објективним стандардима, ово кашњење је неупитно неуспјех ICTY-ја. Жртве заслужују боље. Тужилаштво ICTY-ја казало је да пресуда неће бити донесена прије краја 2015.„, каже Грабар Китаровић.

Наводећи да је једно од објашњења за тако велико кашњење количина времена потребна да се испише пресуда, новоизабрана предсједница Хрватске сматра да би прво требало „без одлагања” донијети усмену пресуду, а тек накнадно њено образложење.

„Кључно је да ICTY донесе пресуду у случају што је прије могуће, како Шешељ својом смрћу не би избјегао пресуду, као што је био случај са Слободаном Милошевићем. Зато тражим од Вас и Савјета безбједности да инсистирате да Судско вијеће донесе усмену пресуду без одлагања у случају Шешељ, а затим да објави образложење”, рекла је Грабар Китаровић.

„Ако ICTY заузме овај приступ, Шешељ би могао да се суочи са пресудом Судског вијећа већ у јуну, а суд би имао довољно времена да објави писано мишљење које ће појаснити пресуду”, поручила је она Бан Ки Муну.

„Све жртве заслужују да чују пресуду која ће осудити Шешељево злочиначко понашање, као што заслужује и читава међународна заједница. Вјерујем да ћете Ви и Савјет безбедности учинити све што је у вашој моћи да би осигурали да дан Шешељеве пресуде стигне што прије”, наглашава Грабар Китаровић.

Она такође у писму каже да јој је било драго када је Тужилаштво недавно затражило да се Шешеља врати у Хаг, али и да је била разочарана када је Судско вијеће одбило тај захтјев, што је омогућило Шешељу да остане на слободи.

Тужилаштво Хашког трибунала је почетком децембра затражило да Шешељ буде враћен у притвор јер његово понашање на слободи подрива темеље одлуке о његовом привременом пуштању, али је Судско вијеће ICTY-ја одбило захтјев тужилаштва.

Шешељ је 12. новембра одлуком Судског вијећа привремено ослобођен из притворске јединице у Шевенингену због здравствених разлога, а у притвору је, без изрицања пресуде, провео готово 12 година.



Оставите одговор