Камерон у Индонезији учи муслимане демократији

Муслимани морају да прихвате демократију и поштују права хришћана широм свијета, рекао је британски премијер Дејвид Камерон. Он је током посјете Индонезији, највећој муслиманској земљи на свијету, апеловао нa младе муслимане да се "окану узалудног избора диктатуре и екстремизма" и присиле своје земље да распишу изборе, пише данас "Дејли телеграф". Камерон је истакао да би […]

четвртак, април 12, 2012 / 12:12

Муслимани морају да прихвате демократију и поштују права хришћана широм свијета, рекао је британски премијер Дејвид Камерон.

Он је током посјете Индонезији, највећој муслиманској земљи на свијету, апеловао нa младе муслимане да се "окану узалудног избора диктатуре и екстремизма" и присиле своје земље да распишу изборе, пише данас "Дејли телеграф".

Камерон је истакао да би највећи пораз за Ал каиду био када би се више побуњеника придружило младим муслиманима који су иницирали "арапско прољеће".

Он је упозорио на опасност екстремизма по демократију, истичући да екстремизам није само одлика муслимана.

Он је изразио забринутост за милионе хришћана, посебно у Египту, гдје коптска мањина каже да се суочава са растућим прогоном.

Критикујући египатску моћну партију Муслиманска браћа, Камерон је рекао да они не треба да негирају права религијских мањина које не дијеле њихова специфична религијска увјерења.

Египатска коптска заједница, која чини 10 одсто од 80 милиона становника земље, мета је сталних фракцијских напада након збацвиања предсједника Хоснија Мубарака прошлог фебруара. Прошлог маја убијено је 13 Копта, а у марту је убијено 10 у нападу исламиста.

Обраћајући се студентима на Универзитету "Ал азхар", Камерон је рекао да је Индонезија примјер како ислам и демократија могу да иду руку под руку.

Он је рекао да је Индонезија за само 10 година успјела да се трансформише из диктатуре у демократију, за што су другим земљама, укључујући Британију, требале деценије и вијекови.

Камерон је рекао да Британија и Индонезија имају доста сличности и поменуо терористичке нападе на Балију 2002.

"То је био напад на свијет и показао нам како је безбједност наших земаља повезана", рекао је он.

Он је додао да то је био напад као онај 11. септембра на САД и 7. јула у Лондону.

"Нас је напала група људи која је жељела да супротстави ислам Западу и искористила деформисану верзију њихове религије да оправдају кампању мржње и насиља", рекао је он.

Индонезија је постала демократија 1998. године, након вишегодишње диктатуре.

Успјешно се одбранила од екстремизма – од бомбшаког напада на Балију 2002. године, када је убијено више од 200 људи.

Хвалећи напоре Индонезије да се модернизује, он је рекао да још постоје четири велика противника који пријете заједничким интересима – ауторитарне вође, корумпиране елите, екстремисти и трибалисти.

Он је истакао да демократија има могућност да порази те "опасне противнике", као што је убиствени режим сиријског предсједника Башара ал Асада, "иако ће они учинити све да поразе нас".

Камерон је апеловао на људе да не мијешају ислам са екстремизмом.

Очекује се да ће британски премијер посјетити и Мјанмар, Малезију, Синагпур и током своје азијске турнеје.

Премијер Енглеске, који је у Азију дошао у пратњи бизнисмена, истакао је растући економски и политички значај југоисточне Азије.

Он је рекао да је циљ његове посјете јачање британских инвестиција.



Оставите одговор