Како Србија и поред победе над Белгијом може да остане без четвртфинала?

После пораза Украјине од Летоније, кошаркашку репрезентацију Србију победа над Белгијом готово да је одвела у четвртфинале Еуробаскета, али уз помало невероватан епилог у групи Е – "орлови" би могли и да остану без наступа у нокаут фази. Иако сви већ сада размишљају о томе са које позиције ће се ићи у четвртфинале, нарочито након […]

четвртак, септембар 12, 2013 / 09:25

После пораза Украјине од Летоније, кошаркашку репрезентацију Србију победа над Белгијом готово да је одвела у четвртфинале Еуробаскета, али уз помало невероватан епилог у групи Е – "орлови" би могли и да остану без наступа у нокаут фази.

Иако сви већ сада размишљају о томе са које позиције ће се ићи у четвртфинале, нарочито након летонске лекција Украјинцима, постоје две варијанте по којима Србија не иде у нокаут рунду надметања на Еуробаскету.

Наиме, тренутно је стање на табели наше групе следеће:

Србија 3 меча 3 три победе 0 пораза 6 бодова

Француска 2 2 0 4

Летонија 3 1 2 4

Украјина 3 1 2 4

Литванија 2 1 1 3

Белгија 3 0 3 3

Четири тима пролазе у четвртфинале, дакле – "орлови" треба да буду бољи од две екипе. А могу и да испадну. Ево како то може да се деси, иако тај епилог, наравно, не призивамо:

Прва варијанта: круг са Украјином и Летонијом
Уколико Србија изгуби два наредна меча (против Украјине и Француске), притом Украјинци, ма колико то невероватно изгледало, победе и Србе и Литванце, а и и Летонци победе у преостала два меча (Француска и Белгија), створио би се круг од три репрезентације које имају учинак 3-2. Тада се најпе гледа ко има више победа, а како би све три екипе биле на 1-1 у том "кругу", одлучивала би кош-разлика у међусобним мечевима.

Тренутно је Србија на "+9", јер је победила Летонију са 80:71, Украјина је на "-34" јер је изгубила од Белгије са 85:51, а Летонија је на "+25". Ако би се неким чудом десили сви они поменути резултати из овог пасуса, а Украјина у петак савлада Србију са 22 поена разлике (или више), онда би Украјинци били на "-12", Србија на "-13", па би "орлови" испали. Звучи невероватно, али – могуће је. Теоријски, наравно. И то само под додатним условом да су Французи и Литванци испред ова три тима, са учинком 4-2.

Друга варијанта: општа лудница, пет тимова са учинком 3-2

Уколико се наредни мечеви заврше са следећим епилозима:

Литванија – Француска ПОБЕДА ЛИТВАНИЈЕ (Литванија иде на учинак 2-1, Французи на 2-1)

Литванија – Белгија ПОБЕДА ЛИТВАНИЈЕ (Литванија стиже на 3-1, Белгијанце нећемо "рачунати" више јер су отписани)

Украјина – Србија ПОБЕДА УКРАЈИНЕ (Украјина стиже на 2-2, Србија на 3-1)

Француска – Летонија ПОБЕДА ЛЕТОНИЈЕ (Летонија стиже на учинак 2-2, Французи исто на 2-2)

Летонија – Белгија ПОБЕДА ЛЕТОНИЈЕ (Летонија први тим са 3-2)

Украјина – Литванија ПОБЕДА УКРАЈИНЕ (Украјина 3-2, Литванија 3-2)

Србија – Француска ПОБЕДА ФРАНЦУСКЕ (Србија са учинком 3-2, Француска 3-2)

… у том случају пет тимова имало би учинак 3-2. Тада се прво гледа ко има колико победа у међусобним дуелима тих пет тимова (сви по две!), па ће одлучивати кош-разилка, управо у тим међусобним дуелима. Звучи невероватно? Јесте, али могуће је.

Зато, нека "орлови" лепо победе Украјину, па да се не бавимо математиком, већ да уживамо у дербију са Французима.



Оставите одговор