Глас: Мехмедовић свједоцима у случају "Озрен" пријетио ликвидацијом

Осумњичени за ратни злочин у "предмету Озрен”, потпредсједник СДА и посланик те странке у Представничком дому Парламента БиХ Шемсудин Мехмедовић у више наврата је посредно, али и лично свједоцима почињених злочина пријетио ликвидацијама, рекао је "Гласу Српске” извор близак истрази. Државна агенција за истраге и заштиту је почетком јула Тужилаштву БиХ доставила извјештај о почињеном […]

среда, јул 24, 2013 / 13:27

Осумњичени за ратни злочин у "предмету Озрен”, потпредсједник СДА и посланик те странке у Представничком дому Парламента БиХ Шемсудин Мехмедовић у више наврата је посредно, али и лично свједоцима почињених злочина пријетио ликвидацијама, рекао је "Гласу Српске” извор близак истрази.

Државна агенција за истраге и заштиту је почетком јула Тужилаштву БиХ доставила извјештај о почињеном кривичном дјелу ометање рада правосуђа са списком особа које ће бити ликвидиране уколико Мехмедовић буде ухапшен, тврди исти извор.

– Списак са именима истражилаца SIPA и свједоцима одређеним за ликвидацију у случају хапшења Мехмедовића Тужилаштво БиХ имало је већ у јуну, али ништа није учинило да заштити истражиоце и свједоке. Све вријеме, па и данас, постоји опасност од откривања идентитета заштићених свједока у “предмету Озрен” који поред SIPA има и Тужилаштво БиХ – рекао је извор близак истрази.

Он је додао да је SIPA на “предмету Озрен” радила од 2005. године, а да је Тужилаштво БиХ 2012. године издало наредбу за утврђивање чињеница против осумњиченог Мехмедовића и осталих осумњичених.

Посебан тим SIPA комплетирао је доказни материјал са изјавама великог броја свједока, материјалним доказима и документацијом истражних органа.

SIPA је “предмет Мехмедовић” финализовала почетком јула, а средином овог мјесеца он је позван на саслушање.

– И поред свих тих доказа, главни тужилац Тужилаштва БиХ Горан Салиховић није дао да Мехмедовићу буде одређен притвор нити је издао наредбу за претресе, што је уобичајена пракса у предметима ратних злочина – рекао је извор из истраге.
Поред ратних злочина почињених над цивилима српске националности и заробљеним припадницима Војске РС, Мехмедовић је одговоран и за довођење муyахедина у Тешањ и ратне злочине које су они починили.

Према свједочењу становника Тешња, Мехмедовић је 1992. године у сарадњи са помоћником директора бошњачке тајне службе АИД Ирфаном Љеваковићем организовао долазак муyахедина у Тешањ, а касније им је био директни наредбодавац.

– Тада је Мехмедовић добио пет милиона америчких долара за прихват муyахедина и ширење радикалног ислама. Јаки центри моћи који су заједно са Мехмедовићем стајали иза тога и данас га штите од кривичног гоњења – рекао је “Гласу Српске” извор упућен у ратна дешавања и функционисање власти СДА.

Мехмедовић је обухваћен истрагом и у “предмету Тешањ” у којем се спроводи истрага о великом складишту оружја пронађеног недавно у шуми у близини тог града.
Занимљиво је да главни тужилац Тужилаштва БиХ Горан Салиховић у тренутку проналаска оружја на лице мјеста није желио да пошаље поступајућег тужиоца, који би руководио истрагом и надзирао рад инспектора SIPA приликом увиђаја те заједно са SIPA планирао и предузимао мјере на откривању починилаца тог кривичног дјела.

Недолазак тужиоца на лице мјеста и преузимање истраге о проналаску највеће количине оружја у БиХ послије рата довело је до застоја у истрази и тапкања у мјесту.

– Активно настављамо рад на “предмету Тешањ”. За сада немамо коментар, али у најскорије вријеме Тужилаштву БиХ доставићемо извјештај о почињеном кривичном дјелу и извршиоцима кривичног дјела. Очекујемо сарадњу Тужилаштва у окончању овог предмета – рекла је полицијски службеник SIPA Кристина Јозић.

SIPA је ухапсила Мехмедовића 19. јула и послије саслушања га предала Тужилаштву БиХ које га је само сат касније, упркос достављеним доказима, пустило на слободу.
Мехмедовић, који је био ратни начелник полиције у Тешњу, ухапшен је због злочина над Србима почињених током 1992. и 1993. године.

Осим Мехмедовића, за ратне злочине у истом предмету осумњичен је и актуелни бошњачки официр за везу са Хашким трибуналом и ратни начелник Службе државне безбједности у Тешњу Амир Ахмић, полицијски службеник МУП-а Зеничко-добојског кантона Сеад Диздаревић, те пензионисани полицијски службеник из Тешња Фадил Башић.

Пријава

Центар јавне безбједности Добој поднио је 30. јуна 2005. године Окружном тужилаштву у том граду извјештај против Мехмедовића због злочина против човјечности и цивилног становништва у Тешњу.

Надлежни тужилац тај предмет је 5. августа исте године упутио Тужилаштву БиХ, али оно годинама није ништа урадило у овом случају.



Оставите одговор