Дјелимична побједа Оракла у спору са Гуглом

Порота је одлучила да је Гугл одговоран за кршење ауторских права тиме што је користио своју верзију Јаве у Андроиду, али није успјела да се усагласи око тога да ли је тај прекршај заштићен правилима о "поштеном коришћењу", у спору компаније Оракл против Гугла. Порота сматра да је Оракл доказао да је Гугл нарушио структуру, […]

уторак, мај 8, 2012 / 21:54

Порота је одлучила да је Гугл одговоран за кршење ауторских права тиме што је користио своју верзију Јаве у Андроиду, али није успјела да се усагласи око тога да ли је тај прекршај заштићен правилима о "поштеном коришћењу", у спору компаније Оракл против Гугла.

Порота сматра да је Оракл доказао да је Гугл нарушио структуру, редослед и организацију 37 ауторски заштићених АПИ пакета које је употребио у својој верзији Јаве. Правећи Андроид Гугл је направио нову верзију Јаве познату као виртуелна машина Далвик, која имитира њене АПИ пакете преко којих Јава апликације комуницирају с Јава платформом. Међутим, порота није могла да донесе пресуду да ли је Гуглова верзија Јаве спада у поштено коришћење, јер би у том случају Гугл био ослобођен оптужби.

Пресуда донесена после једнонедељног вијећања, означава дјелимичну победу за Оракл у његовом спору против Гугла. Међутим, Оракл ће морати да причека – можда и на поновљено суђење – како би видио да ли ће Гугл избећи одговорност позивајући се на поштено коришћење.

Гуглов бранилац је одмах рекао судији да ће захтјевати поништавање судског поступка, јер иста порота мора да донесе пресуду и о кршењу ауторских права и о поштеном коришћењу. Судија је обема странама рекао да поднесу званична мишљења о том питању.

Чим је у понедељак саопштена пресуда, суђење је ушло у следећу, патентну фазу спора, у којој Оракл први износи своје виђење по коме је Гугл неовлашћено користио два његова патента кад је правио Андроид. Суђење има три фазе, у којима се бави ауторским правима (фаза копирајта), патентима и потом одштетом коју би Гугл требало да исплати Ораклу.

Иако је патентна фаза започета, фаза копирајта још није завршена. Што се тиче питања поштеног коришћења, сам судија који води судски спор мораће да одлучи да ли се Ораклови апликативни интерфејси (АПИ) за Јаву по америчком закону могу заштити ауторским правима.

Историјски гледано то се није сматрало могућим, али Оракл сматра да су „структура, редослијед и организација“ 166 АПИ пакета у Јави довољно сложени да оправдавају заштиту.

Судија није рекао када ће донети пресуду о томе. Неки посматрачи сматрају да ће се то десити прије одштетне фазе која почиње кроз две недеље.

„Поштујемо настојања пороте и знамо да су поштено коришћење и кршење две стране истог новчића“, пише у Гугловом саопштењу. „Кључно питање је да ли се ови АПИ пакети могу заштитити ауторским правима и на суду је да о томе донесе одлуку. Очекујемо да ће пресудити у нашу корист и по том питању и по другим Оракловим тврдњама.“

Оракл је захвалио пороти на донетој пресуди третирајући је као своју победу. „Оракл, девет милиона људи који програмирају у Јави и цела њена заједница, захваљују пороти на њеној пресуди у овој фази спора. Бројни докази показали су да је Гугл знао да му је потребна лиценца и да је његова неовлашћена верзија Јаве у Андроиду уништила њен основни принцип ’пиши једном користи свуда’. Свако веће предузеће, изузев Гугла, има лиценцу за Јаву и одржава компатибилност која јој омогућава да се извршава на свим рачунарским платформама“.



Оставите одговор