Беванда: Формирана експертска група за Средњу Дрину

Предсједавајући Савјета министара БиХ Вјекослав Беванда рекао је да је Савјет министара данас формирао интерресорну експертску групу која треба да припреми терен на техничком нивоу за реализацију пројекта "Средња Дрина". Према његовим ријечима, рад ће подразумијевати разговоре и консултације са свим осталим ученицима у овом пројекту, на правном и техничком нивоу, које ће омогућити квалитетну […]

среда, јануар 15, 2014 / 18:01

Предсједавајући Савјета министара БиХ Вјекослав Беванда рекао је да је Савјет министара данас формирао интерресорну експертску групу која треба да припреми терен на техничком нивоу за реализацију пројекта "Средња Дрина".

Према његовим ријечима, рад ће подразумијевати разговоре и консултације са свим осталим ученицима у овом пројекту, на правном и техничком нивоу, које ће омогућити квалитетну реализацију.

Беванда је на годишњој конференцији за новинаре у Сарајеву рекао да је разматрање Нацрта закона о државној имовини који је сачинила Интерресорна радна група, а у процедуру упутило Министарство правде БиХ, због неприсуства министра транспорта и комуникација БиХ Дамира Хаџића данашњој сједници Савјета министара БиХ, одгођено за наредну сједницу.

Он није желио да коментарише актуелни нацрт закона, док не чује ставове осталих министара, поручујући да је добро да је овај Закон у процедури и да ће учинити све да питање државне имовине буде ријешено у наредном периоду.

Наводећи да је релативно задовољан резултатима рада Савјета министара БиХ у 2013. години, Беванда је рекао да је ова институција дала највише што је могла у датим околностима, истакавши да су буџети БиХ за 2013. и 2014. усвојени на вријеме, што је омогућило лакши и ефикаснији рад, без непотребних политичких трвења.

"Постоје још спорења око одређених именовања, све спорне тачке ћемо ставити на дневни ред сједнице Савјета министара БиХ која ће бити одржана сљедеће седмице", најавио је Беванда.

Он је апеловао на федералне власти да се технички ријеши питање потписника писма намјере према ММФ-у за наставак стендбај-аранжмана, које треба да потпише министар финансија ФБиХ.

"То је лако технички ријешити, али политичка препуцавања нису усмјерена на то. Непотпуно писмо намјере Извршни одбор ММФ-а неће узети у разматрање", нагласио је он.

С обзиром на чињеницу да је 2014. изборна година, Беванда сматра да постоји ризик да БиХ због тога успори пут ка ЕУ.

"Рјешење је одговорно вршење функција. Савјет министара је данас имао кворум да ради и покушаћемо да радимо на тај начин цијелу годину", истакао је он.

Говорећи о одлуци косовских власти о увођењу визног режима за грађане БиХ, Беванда је навео да је министар иностраних послова БиХ Златко Лагумџија припремио материјал у вези с тим, а који ће бити разматран на наредној сједници Савјета министара БиХ.

Беванда очекује да ће до половине фебруара у Сарајеву бити одржана заједничка сједница Савјета министара БиХ и Владе Србије на којој очекује потписивање већег броја међудржавних споразума.

"Са Хрватском имамо веома пуно отворених питања, нарочито од када је чланица ЕУ, а ту је првенствено притисак ЕУ да БиХ остане код традиционалног начина трговине са Хрватском. Пуно тих отворених питања са Хрватском је већ ријешено, али тихо, без веће пажње јавности. Међутим, још немамо договор о одржавању заједничких сједница Савјета министара БиХ са владама Хрватске и Црне Горе иако је то наше опредјељење", закључио је Беванда.



0 КОМЕНТАРА

Оставите одговор