Агенција из Српске потписала сарадњу са једном из Србије, која је пред гашењем

Меморандум je формално правни документи од кога углавном не буде ништа. Управо један такав су крајем новембра у Бањалуци потписале Агенција за развој малих и средњих предузећа РС (РАРС) и Национална агенција за регионални развој Србије (НАРР). Пословни форум, којег је Агенција из РС организовала, је био још један од начина да оправда своје постојање, […]

четвртак, децембар 17, 2015 / 07:38

Меморандум je формално правни документи од кога углавном не буде ништа. Управо један такав су крајем новембра у Бањалуци потписале Агенција за развој малих и средњих предузећа РС (РАРС) и Национална агенција за регионални развој Србије (НАРР).

Пословни форум, којег је Агенција из РС организовала, је био још један од начина да оправда своје постојање, док истовремено њена сродна агенција из Србије у вријеме потписивања документа, а због неспосбности у раду, доведена пред гашење.

Ову чињеницу је Народној скупштини Србије, мјесец дана прије форума у Бањалуци, озваничио Жељко Сертић, министар привреде ове земље и то ријечима да НАРР нема капацитет да реализује задатке које Влада Србије ставља пред њега.

„Покушао сам са реформама агенцији да им помогнем да се реорганизују, да унесу у рад корпоративну културу, али да је то било скоро немогуће.”, рекао је тада он и озваничио да ће ова агенција у свом тренутном облику бити расформирана наредне године.

Упркос томе РАРС-у се одлучују да потпишу меморандум о сарадњи са њима. Можда је новом договору о сарадњу кумовао својеврстан усуд „нерадничке“ солидарности у виду круне доброг пријатељства у тешким данима за агенцију из Србије. А управо у РАРС-у добро знају како је њиховим колегама из Србије јер је и њихов опстанак већ био озбиљно доведен у питање.

Прије три године, уочи 2013. године, Владе РС да у оквиру мјера штедње хтјела да укине и РАРС, али је ту намјеру блокирао предсједник РС Милорад Додик.

РАРС је остављен у животу, али и у годинама које слиједе не показује оправданост трошења државног новца. Само је ове, још једне у низу кризних година за РС, из буџета за рад ове агенције издвојено 630.000 КМ, а већина тог новца се већ по дугогодишњој традицији исплаћена за дохотке оних који се воде на њеном платном списку. И тако РАРС и даље углавном ради на реализацији скупова, форума и пословних радионица, док привредници јако ријетко могу да осјете да се надлежнима у њој могу обратити по питању неког конкретног проблема у свом раду.



Оставите одговор