Живот могућ на планети Глијес 581д
Планета Глијес 581д, удаљена око 20 свјетлосних година од Земље, довољно је топла да би на њој могла да постоји вода у течном стању, што је чини погодном за постојање живота, саопштили су научници. Планета кружи око звијезде која спада у класу "црвених патуљака". У овом систему 2010. године откривена је још једна планета која […]
![](/wp-content/uploads/doc/Image/novosti_sr/nauka/6909_vest_space-planet-galaxy.jpg)
Планета Глијес 581д, удаљена око 20 свјетлосних година од Земље, довољно је топла да би на њој могла да постоји вода у течном стању, што је чини погодном за постојање живота, саопштили су научници.
Планета кружи око звијезде која спада у класу "црвених патуљака". У овом систему 2010. године откривена је још једна планета која је била потенцијални кандидат за мјесто на којем има живота. Она је добила име Глиејс 581г, али је њено постојање у међувремену доведено у питање.
Глијес 581д је мање контроверзна. Она је откривена 2007. године, има масу шест пута веће од Земљине и двоструко је већа од наше планете.
У почетку се мислило да је сувише хладна да би на њој постојала вода у течном стању, али су француски научници обавили компјутерске симулације њене атмосфере и закључили да она вјероватно садржи високу концентрацију карбон диоксида.
Истраживачи сматрају да услови који владају на овој планети вјероватно омогућавају постојање океана течне овде, облака и кишних падавина.
Ипак, ваздух на Глијесу 581д је много гушћи него на Земљи, што у комбинацији са црвенкастом свјетлости која је обасјава са матичне звијезде вјероватно чини негостољубиву околину која би била опасна за људе.
Робин Вордсворт, члан тима са Института "Пјер Симон Лаплас", у Паризу, сматра да ова открића представљају нове доказе о томе да разноликост планета и окружења у свемиру далеко надмашују оно што можемо да видимо у нашем Сунчевом систему.
Доктор Вордсворт наводи да обављене компјутерске симулације представљају прву дефинитивну потврду постојања егзопланете на којој је могућ живот.
Он је додао да ће телескопи у будућности омогућити директно трагање за животом на Глијесу 518д.