18:35 Трактори су на њивама10:07 Прави пријатељ: Лукашенко обећао помоћи Српску, а ми му шаљемо Сребренку Голић10:04 И да га нису употријебили, и да јесу, ово је дно: Вучевић пише Венсу да се САД укључе у истрагу око звучног топа10:00 Пољски министар одбране поздравља разговоре Путин-Трамп као први корак у правом смијеру17:41 Гогановић са Ефбиховцима и Натовцима каже да је потребно да се млади мотивишу да им се придруже17:37 Дачић показао звучни топ и рекао да га МУП Србије није користио на протесту у суботу17:32 Сипа јуче хапси по Српској, Додик данас каже да то раде по измишљеним законима17:29 Директор Хеликоптерског сервиса РС, демантовао да је Стевандић прешао из Србије хеликоптером17:27 Суд досудио скоро шест милиона евра за оштећене приликом масакра у ОШ Владислав Рибникар Београд17:20 Трамп разговарао са Зеленским, о оном што је причао са Путином

Раст потрошње угља у Кини зауставио глобално загријавање

Заустављање глобалног загријавања у периоду од 1998. до 2008. године било је резултат значајног раста потрошње угља у Кини, наводи се у студији коју су спровели амерички научници. Застој у расту температуре у тој деценији често је био кориштен као аргумент да је глобално загријавање само мит и да човјек својим активностима не доприноси тој […]

уторак, јул 5, 2011 / 20:03

Заустављање глобалног загријавања у периоду од 1998. до 2008. године било је резултат значајног раста потрошње угља у Кини, наводи се у студији коју су спровели амерички научници.

Застој у расту температуре у тој деценији често је био кориштен као аргумент да је глобално загријавање само мит и да човјек својим активностима не доприноси тој појави.

Ново истраживање показало је да је смог који је настао усљед сагоријевања угља маскирао ефекат стаклене баште. Сагоријевањем угља ослобађа се карбон диоксид, али и аеросолне честице сулфата које хладе планету, јер одбијају сунчеву енергију назад у свемир.

Истраживачи су закључили да су смањење соларне активности у том периоду и промјена природног феномена Ел Нињо у Ла Нињу у Пацифику такође допринијели ублажавању глобалног температурног нивоа.

Вођа истраживања Роберт Кауфман, са Универзитета у Бостону, каже да је студија била инспирисана сумњама које су изражавали скпетици.

"Прије двије године, у Њу Џерсију сам на једном скупу држао говор о климатским промјенама. Један старији господин упитао ме је `Зашто да вјерујем у те климатске промјене? Гледао сам Фокс њуз и они су рекли да се температура Земље није промијенила 10 година и да је чак опала`", рекао је Кауфман.

Он је додао да и прије новог истраживања није било много научних доказа који би могли да оповргну тврдње о постојању глобалног загријавања.

Према информацијама америчке службе за податке о енергетици, потрошња угља у свијету значајно је повећана око 2003. године, а највећи раст десио се у Кини, гдје је потрошња удвостручена у периоду од 2002. до 2007. године.



Оставите одговор