Фејсбук, Твитер, Гугл и остала ђубрад: Цензура се данас зове "филтрирање"

Први човјек Алфабета, у чијем је власништву Гугл, Ерик Шмит наговијестио је како ће интернет претраживач филтрирати садржај за који вјерује да је руска пропаганда.

уторак, 21 новембра, 2017 / 21:32

Шмит је конкретно именовао "Спутњик" и "Раша тудеј" као проблематичне, када је упитан зашто се сајтови у власништву руске државе класификују као информативне платформе.

"Свјесни смо проблема и радимо на начину детекције таквих сценарија и спуштање ранга таквих страница. Говоримо суштински о РТ и Спутњику. Свјесни смо свега и покушавамо да развијемо системе како бисмо то ријешили", рекао је Шмит.

Како истичу медији, Шмит је рекао да се ти сајтови баве "ширењем нетачних информација и горим стварима", али није желео да открива превише како ће конкретно умањити утицај државних медија.

"Није жеља да забранимо сајтове, ми не радимо тако. Руска стратегија је прилично јасна и обично подразумева наглашавање неке информације. Та информација може бити репетитивна, може бити злоупотребљена, лажна или погодна за претварање у својеврсно ‘оружје’. Верујем да се такав образац може препознати и да се може сместити ниже међу рангираним страницама", рекао је он.

Подсетимо, САД оптужују Русију за ширење пропаганде преко интернета, углавном путем друштвених мрежа, а РТ и Спутњик су означени као главни "гласноговорници" Кремља.

Фејсбук и Твитер су већ отворено рекли да су почели да раде на "умањењу опасности".



4 КОМЕНТАРА

  1. Иначе подржавам право приватника да слободно уређују своје дјеловање, али Интернет је постао толико значајан да га се заиста може и мора сматрати комуналном услугом (ваљда је то прави превод енглеске ријечи „utilities”, која обухвата услуге попут водовода, електрификације итд.). Чини ми се да је то и суштина тренутне битке у САД око „неутралности Интернета”, изузетно важне за савремено друштво.

    Чему увод? Зато што ме (углавном) нервира када наши медији представљају као цензуру одлуке западних предузећа у приватном власништву да казне или обуздају своје запосленике кад током радног времена (што значи у име фирме) износе односно настоје да износе ставове који могу да узбуркају јавно мњење. Цензуром се, наиме, може назвати само дјеловање јавних служби, а не приватника. И ту је поента: Фејсбук, Твитер и Гугл јесу приватници, али они су постали толико значајни, па чак и неизбјежни и неопходни, у свакодневном животу да јесу јавна служба. Зато је и оправдано овакво њихово поступање назвати цензуром.