БиХ храбро и залуд, Хрвати се надали, залуд

Руси иду директно на ЕП, као и Данска и Шведска која је најбоља друга селекција. БиХ била надомак директног пласмана, Французи изједначили из пенала. "Грузија, Грузија", одјекивало је на Кантриди у Ријеци када се прочуло да је Грузија повела против Грчке у првом полувремену. Али, Хрватска је у том тренутку и даље "тражила" свој гол […]

уторак, октобар 11, 2011 / 23:57

Руси иду директно на ЕП, као и Данска и Шведска која је најбоља друга селекција. БиХ била надомак директног пласмана, Французи изједначили из пенала.

"Грузија, Грузија", одјекивало је на Кантриди у Ријеци када се прочуло да је Грузија повела против Грчке у првом полувремену. Али, Хрватска је у том тренутку и даље "тражила" свој гол против Летоније, јер је и даље била у баражу.

Голом Едуарда да Силве у 66. минуту, "Кантрида" је експлодирала, јер је Хрватска у том тренутку била на Европском првенству, а рокер у души Славен Билић је вјероватно помислио: "Остајем селектор!".

Хрвати су нападали од првог минута и ослушкивали шта се дешава у Тбилисију. Летонци су се бранили, али су пали за само шест минута. После гола Едуарда, шест минута касније дилеме око побједника разријешио је Марио Манџукић.

Све је ишло на воденицу Хрватске до десет минута прије краја меча Грузија – Грчка. Грци су најпре успјели да изједначе, потом и преокрену. "Хелени" иду директно на ЕУРО.

Руси су имали лак посао у последњем колу. Гостовала је Андора, која је већ после пола сата меча имала три лопте у својој мрежи. До полувремена још једну. а у другом полувремену Руси су још два пута тресли мрежу гостију. Дакле, убједљивим тријумфом од 6:0 Русија је "овјерила" директан пласна на ЕУРО.

Република Ирска и Јерменија водили су битку за бараж. Јермени су од 27. минута играли са десеторицом, а Ирци су то наплатили и обезбиједили бараж.

У 27. минуту голман Јеменије Роман Березовски је добио црвени картон, а Ирце је погледала срећа у 43. минуту када су повели аутоголом Алексанијана. На 2:0 повисио је Ричард Дан, дефанзивац Астон Виле. Јермени су само успјели да ублаже пораз.

Босна и Херцеговина је била надомак сензације. Отишли су Един Џеко и другови храбро на ноге Француској, поручили да ће ићи на побједу. И имали су је до десетак минута прије краја меча, када је Самир Насри из пенала анулирао предност БиХ, која је од 40. минута водила голом фудбалера Манчестер ситија (Џека).

Спектакуларан меч одиграли су Шведска и Холандија. Швеђанима је побједа била потребна да би као најбоља друга репрезентација ишла даље. Швеђани су у 50. минуту губили 1:2, а у 53. минуту водили 3:2! Гол за Холандију дао је и Клас Јан Хунтелар, што је укупно његов 12. у квалификацијама, по чему је далеко најуспјешнији.

Из Групе А директно на ЕП иде Њемачка, Турска ће у бараж. Њемачка се одавно квалификовала за ЕУРО, а пред последње коло било је питање да ли ће Белгија или Турска у бараж. Белгијанцима је била потребна побједа у Диселдорфу над страшним Нијемцима. Било је јасно да је то, малтене, немогућа мисија. Турска је побиједила Азербејџан и са та три бода претекла је Белгију на другој позицију. Турској је био довољан и бод јер је у међусобном скору била боља од Белгије (3:2 и 1:1).