Бојић: Априлски и бутмирски пакет не могу бити полазне основе

Представник СДС-а у Привременој парламентарној комисији за провођење пресуде Европског суда за људска права у предмету "Сејдић-Финци" Борислав Бојић упозорио је да враћање на априлски и бутмирски пакет уставних промјена не може довести до озбиљних резултата. Подсјећајући да је ријеч о пропалим рјешењима, која у Устав задиру знатно шире од пресуде Европског суда за људска […]

уторак, октобар 25, 2011 / 22:07

Представник СДС-а у Привременој парламентарној комисији за провођење пресуде Европског суда за људска права у предмету "Сејдић-Финци" Борислав Бојић упозорио је да враћање на априлски и бутмирски пакет уставних промјена не може довести до озбиљних резултата.

Подсјећајући да је ријеч о пропалим рјешењима, која у Устав задиру знатно шире од пресуде Европског суда за људска права, Бојић је истакао да Комисија у свом раду може успјети само ако се врати предмету формирања, односно уклањању дискриминације.

Према Бојићевим ријечима, Дејтонски споразум је апотекарском вагом одмјерио чињенично стање у БиХ, а ЕУ и САД су имали информацију о потреби заштите људских права у вријеме доношења Споразума.

"Али то не значи да не треба приступити измјени Устава", додао је Бојић констатујући да једни у БиХ желе да се проведе пресуда Европског суда за људска права, а други призивају априлски и бутмирски пакет.

Истичући да то Комисију одвлачи од суштине, он је изразио оптимизам у коначан исход њеног рада.

"Жеља је СДС-а да предмет наше расправе буде пресуда и уклањање дискриминације када су у питању начин избора Предсједништва и Дома народа БиХ", прецизирао је Бојић.

Он сматра да би Народна скупштина Републике Српске /РС/, која именује представнике у Дом народа Парламентарне скупштине БиХ, требало да се изјасне о томе и да се укључи у расправу као директно заинтересована страна.

Констатујући да мали број странака које су данас изнијеле своје приједлоге говори о суштини пресуде, односно отклањању дискриминације, Бојић је рекао да СДС својим приједлогом остаје при непосредном начину избора чланова Предсједништва, једног из РС и два из Федерације БиХ, при чему се не би наводило да ли ће неко бити из конститутивног народа или не.

"Када је у питању Дом народа, немамо ништа против да се број представника повећа за по једног представника националних мањина и осталих из РС и ФБиХ", додао је Бојић у изјави новинарима.

Представници СДП БиХ, СДА, СДС, Странке за БиХ, ХДЗ 1990 и ХНС у Привременој заједничкој комисији оба дома парламента БиХ за провођење пресуде Европског суда за људска права у предмету "Сејдић-Финци" данас су у Сарајеву изнијели ставове својих странака у вези са усклађивањем Устава БиХ са овом пресудом, а сутра би то требало да ураде СНСД, Народна странка "Радом за бољитак", ХДЗ БиХ, ДНС, ДНЗ, ПДП и Савез за бољу будућност.

Накнадно ће бити одржана расправа о свим приједлозима.



Оставите одговор