Златковићева: Састанчимо са штрајкачима, али нема помака

Министар правде Републике Српске Горана Златковић изјавила је данас да нема помака у разговорима са представницима Синдиката правосуђа Републике Српске који су тражили 2,7 милиона КМ за враћање плата на ниво из децембра прошле године. "Синдикат и даље инсистира да се плате у правосуђу за административне раднике врате на ниво прије посљедњег умањења. Вјероватно ћемо […]

четвртак, јануар 31, 2013 / 14:25

Министар правде Републике Српске Горана Златковић изјавила је данас да нема помака у разговорима са представницима Синдиката правосуђа Републике Српске који су тражили 2,7 милиона КМ за враћање плата на ниво из децембра прошле године.

"Синдикат и даље инсистира да се плате у правосуђу за административне раднике врате на ниво прије посљедњег умањења. Вјероватно ћемо сљедеће седмице имати састанак и са премијером Републике Српске Александром Џомбићем," рекла је новинарима Златковићева, која је данас разговарала са представницима Синдиката правосуђа Републике Српске.

Она је поновила да се процес рада у дијелу правосудних институција које нису у штрајку одвија нормално, а да се поштује минимални процес рада у правосудним институцијама гдје је већина административних радника у штрајку.

Запослени у правосуђу Републике Српске ступили су 21. јануара у штрајк уз поштовање минимума процеса рада са запосленима у управи, образовању и полицији Српске.
Представници синдиката управе, полиције и образовања 23. јануара ставили су мораторијум на започети штрајк, док су запослени у правосуђу штрајк наставили, тражећи повећење цијене рада са 100 на 110 КМ, чиме би се анулирало овогодишње смањење плата.

Предсједник Синдиката правосуђа Републике Српске Синиша Петровић рекао је данас да је за враћање плата на ниво из децембра прошле године административним радницима у правосудним институцијама Српске, који су у штрајку једанаести дан, неопходно годишње око 2.700.000 КМ, преносе агенције.

Петровић је данас у Бањалуци разговарао са министром правде Републике Српске Гораном Златковић да би се још једном размотриле могућности изналажења ових средстава, а потом и прекида штрајка.

"Када је ријеч о рјешавању овог проблема договорили смо се да се у цијелу причу мора укључити и премијер Републике Српске јер очигледно без њега нема рјешења," рекао је Петровић.

Он је нагласио да тренутно 28 правосудних институција штрајкује, да број радника у штрајку стално расте, као и одлучност да се не одустане од ове мјере борбе против смањења плата које за раднике у правосуђу укупно износи 20 одсто.

"Тражимо повећање плата за 10 одсто како би укупно смањење наших плата било 10 одсто за колико су смањене плате и другим буџетским корисницима. Мислимо да је новац за тако нешто могуће наћи, само што ћемо преговоре о томе морати да пренесемо на виши ниво," рекао је Петровић.

Запослени у правосуђу Републике Српске ступили су 21. јануара у штрајк уз поштовање минимума процеса рада заједно са запосленима у управи, образовању и полицији Српске.

Представници синдиката управе, полиције и образовања 23. јануара ставили су мораторијум на започети штрајк, док су запослени у правосуђу штрајк наставили, тражећи повећење цијене рада са 100 на 110 КМ, чиме би се анулирало овогодишње смањење плата.

Штрајк административних радника Основног суда Приједор од 21. јануара до данас одгодио је више од 250 рочишта, чиме је суд практично блокиран, јер осам радника не може извршавати задатке за свих 16 судија, рекао је предсједник ове институције Душко Милојица.

"Наставак штрајка сваког дана доводи овај суд, којем годинама недостаје двоје судија и два стручна сарадника, у незавидну ситуацију и повећава његову неажурност", рекао је Милоица.

Он је нагласио да су сви запослени у овом суду, укључујући и административне раднике, у претходним годинама пребацили колективну норму за више од 40 одсто, за шта нису добијали никакву накнаду.

"Постигнути резултати озбиљно се доводе у питање ако се штрајк настави, а грађани три локалне заједнице из надлежности овог суда нису у могућности остваривати своја права јер судије не могу обављати функцију са минимумом административних радника," упозорио је Милоица.

Он је навео да Основни суд у Приједору има 40 административних радника и да су сви у штрајку осим неколицине који су на боловању, а да минимум рада обавља њих 20 одсто, односно њих осам, те се у суду поступа само по хитним предметима.



0 КОМЕНТАРА

  1. Ја сам прекјуче, био у једној правосудној институцији, гдје сам дошао по печат правоснажности. Али штрајк, запослених. Никакве молбе нису помогле. Питам присутне зашто штрајкују. Рекоше ми неке податке који су ме изненадили. Већина административаца у правосуђу, су са средњом школом(више од 80%). Претежно је женска радна снага. Раде на најсложенијим пословима са средњом школом. Поред чисто дактилографских послова, већину писмена раде самостално. До прије четири године плата им је била 700(укључени и топли оброк и регрес). Са смањењем 10%, раније, а сада још 10% плата им се смањује на 560 КМ. Чистачици би плата била 320 КМ. Још кажу да рецимо код плата у просвјети средњу стручну спрему нису дирали. Они су највише огорчени на представнике синдиката, што ово нису истакли, а ни министарка се није бавила овим.
    Мислим, да ако овај штрајк потраје, биће велики промјена у односима у РС.

Оставите одговор